| KoJo07 a întrebat:

Cand dai un scan anti-virus pe telefon, iti scaneaza si aplicatiile dezactivate? Ma refer la aplicatiile care vin preinstalate din fabrica si sunt dezactivate de posesorul telefonului.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Androidul fiind tot o varianta de Linux, doar partile (fisierele si folderele) lasate accesibile din sistem se pot virusa si devirusa.
Ca urmare, chiar daca este dezactivata o aplicatie, ea se supune acestor reguli de baza.

| GPA a răspuns:

Depinde de nivelul scanării pe care-l selectezi. Spre exemplu, la Avast : "Scanare rapidă/Scanare completă". Scanarea completă analizează toate datele din memoria rom a telf. și memoria externă (card SD)

| UserRo10 a răspuns:

Daca ai antivirus cu licenta platita (ex. BITDEFENDER) scaneaza absolut tot. Eu nu am auzit pana acum de Android sau Ios cu virus le el. De cele mai multe ori utilizatorul este de vina pentru notificarile ciudate primite sau ca browserul se deschide cine stie pe ce pagina sau ca are reclame peste reclame chiar si in meniul home