| AnonimFaraPereche a întrebat:

Cand ma duc in alte orase nu-mi merg datele mobile desi am semnal. Nu ma poate suna nimeni si primesc dupa un mesaj "ati avut apel pierdut", iar daca dau sa vad cat credit am imi zice "problema de conexiune sau cod MMI nevalid". Mentionez ca sunt pe cartela, nu abonament. Uneori imi intra si roamingul.
De la ce o fi?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La care retea esti?

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

Telekom

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Verifica setarea de benzi de comunicare, sa fie TOATE retelele operationale, admise (2G + 3G + 4G).
Tu acum, probabil, ai doar o retea functionala (probabil 4G sau 3G), iar cand nu ai acoperire in banda respectiva, atunci telefonul intra in roaming national, pe alta retea, nu pe reteaua proprie.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

Te referi la Modul retea? Imi apare.
Nu stiu de ce nu-mi apare si 4G pentru ca telefonul duce.

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Trebuie sa ai active TOATE modurile.
Daca ai doar o banda, iar acela n-are semnal, atunci se cauta o alta retea, care are semnal in aceea banda (care poate fi in roaming national sau international).

Daca nu apare 4G, atunci probabil telefonul tau este pus sa functioneze DOAR pe 4G, iar daca nu este semnal atunci... se intampla exact ca la tine (ceea mai des intalnita problema la "lipsa semnal").

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

Pai optiunea selectata e cea mai complexa pe care o am. In rest mai am doar:-numai 2g
-numai 3g
-3g/2g conectare automata.

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Pune pe 3G/2G conectare automata
Acoperire 2G este aproape peste tot in tara, 3G mai putin, dar daca 3G nu esta, atunci totusi va functiona macar telefonia (fara internet).

Daca telefonul tau e compatibil 4G, mergi pana la o caserie Telecom si intereseaza-te ce-ti trebuie sa poti folosi si aceea banda.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

Ok o sa incerc si asa.
Am fost la Telekom dar erau niste proaste de abia stiau sa foloseaasca telefonul.

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Ce model de telefon ai?

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

S9 +

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Fa le de lucru la tinerele de la Telecom:
De ce nu merge 4G si celalalte benzi?
Sa-ti dea explicatie!

| AnonimFaraPereche explică (pentru Bula):

Poate n-am eu cartelă 4G? Ca o am de ceva timp.

| Bula a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Este posibil si incompatibilitatea cartelei, mai ales daca a fost taiata cu foarfeca la marime "micro-sim".
Si acest aspect se rezolva la ei, la caserii.

| anonimg a răspuns:

Datele mobile pot sa nu functioneze daca nu ai toate liniutele care indica semnalul.
Daca te afli in localitatile de la granita este posibil ca semnalul din tara noastra sa fie slab si sa prinzi semnal de la tara vecina; sau poti sa nu prinzi deloc.
Poti sa suni intre orele 8:00 si 20:00 un operator de la Telekom, formand 1234 si apoi apesi tasta de apel.
Dupa ce robotul va zice sa selectezi limba, formezi apoi 1010 -si asa intri direct cu un operator. Dar faci asta numai cand esti intr-o zona in care stii ca nu vei pierde semnalul.

| AnonimFaraPereche explică (pentru anonimg):

Nu eram numai in orașe la graniță, iar cum am spus semnal am full.