| oceanoflove a întrebat:

Cand se termina perioada de asistenta la windows 8? Am văzut ca la windows 7 se termină pe 14 ianuarie 2020.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu a fost facuta publica inca, inseamna ca nu se stie, dar oricum putin dupa cea de la windows 7
stai linistit ca sunt multi bunici care inca folosesc win XP happy

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Win XP functioneaza bine la mine, instalat fiind de peste 10 (!) ani.
Face bine ce face si il pot controla (fata de 8 si 10 care iti lasa foarte putine si complicate optiuni).
Face fata la buna parte din lucrarile ce le fac (cu putine exceptii), pe un PC cu un procesor Intel P4 si 3Gb RAM.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Dar dar tu esti pe stil vechi mr. homer simpsonwinking
cu siguranta daca stii ce faci si win xp iti poate fi un aliat de nadejde.
pe de alt parte ce faci cu securitatea, caci cred ca la asta se rezuma mai totul in ziua de azi, cand windows intrerupe acele updateuri de securitate, imediat cyber criminalii incearca sa gaseasca portite pentru exploatare sau plasare de malware.
dar stiu ca te pricepi in domeniul IT si cu siguranta ai riguoarea ta si sistemele tale de alerta, precum softurile din suita generica Sysinternals

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

La mine "securitatea" incepe inaintea calculatorului. happy
In plus, cu XP rareori ies pe internet, pentru asta prefer Linux.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Adica ai PC-ul infasurat intr-un mare prezervativwinking laughing
Stiu ca nu prea ai cum sa cazi in plasa hackerilor, si stiu din alte discutii ivite cu alte ocazii ca te pricepi la calculatoare, deviceuri etc

| flixbuster a răspuns:

January 10, 2023.

De aici (cauta "Windows 8.1 and 7" si vezi in tabel):

http://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet