| Speranta12 a întrebat:

Cand un site ma pune sa bifez ca nu sunt robot, ce se intampla de fapt? Care e procesul din spate? Trimit informatii despre internetul meu? Ma identifica cumva?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

E un mecanism de protectie impotriva robotilor.

Exista roboti care pot fi programati sa ia anumite date de pe site-uri sau sa apese anumite butoane in ordine, asa cum ar face un om dar cu o viteza mult mai mare.

Ok, si poate ca acum intrebi care ar fi problema.
Problema e ca robotii respectivi sunt de multe ori abuzivi. A fost un caz in care un robot a cumparat toate biletele la un meci in primul minut si apoi le-a vandut la pret de 10 ori mai mare.
Un astfel de robot pe un site de socializare cum e Facebook poate trimite mesaje aiurea, sa comenteze la toate postarile pe care le vede cu reclame sau sa dea cerere de prietenie la toata lumea. Destul de neplacut, nu?

Ca metoda de prevenire si protectie s-a creat mecanismul CAPTCA care iti da un text cu litere stambe si te pune sa spui ce scrie acolo. O inteligenta artificiala care isi da seama ce scrie in poze e destul de greu de facut. Robotii nu erau suficienti de inteligenti sa isi dea seama ce e in poza.

Intre timp robotii au evoluat, au inceput sa isi dea seama destul de repede ce scrie acolo si a aparut reCAPTCHA. In spate e o inteligenta artificiala care isi da seama daca tu esti bot sau nu. In functie de cum misti mouse-ul pe ecran, viteza ta de reactie, modul in care derulezi ecranul algoritmul isi da seama daca esti robot sau nu.
Teoretic nu se trimit date personale, totusi nu e sigur modul exact in care functioneaza algoritmul (datele sunt confidentiale astfel incat sistemul sa nu poata fi pacalit ).
In cazul in care algoritmul nu e sigur daca esti om sau robot iti da un test in care trebuie sa selectezi imaginile cu hidrant sau autobuz.

Inca o informatie interesanta :
Raspunsurile tale la intrebari sunt folosite mai tarziu pentru a invata inteligenta artificiala sa proceseze imagini. Se zvoneste ca sistemul respectiv va fi folosit pentru masini automate.

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Inteleg... E un site de seriale traduse in romana. Si nu stiu cat de sigur e. Citeam acum pe net ca cica ar putea fi si o inselaciune cu captcha asta. Uite ce zice. Tu ce parere ai?

https://www.rd.com/article/im-not-a-robot-tests/

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Si pe site-ul asta de seriale (despreseriale.net) ma pune sa bifez ca nu sunt robot apoi ma pune sa apas un buton verde TRIMITE, ca sa se deschida video-ul. De ce?

| PainTech a răspuns (pentru Speranta12):

Da, acesta e mecanismul prin care a fost păcălit captcha original.

Atacatorii creau diferite site-uri care aveau poze cu captcha de la site-ul pe care atacatorii vor sa il păcălească.

Ideea e simplă. Fac o poza la captcha de pe Facebook, o pun pe site-ul meu de filme online. Aștept să o rezolve cineva pe site-ul meu apoi robotul meu știe când vede data viitoare poza respectiva ce trebuie sa scrie ca să intre.

De la tine nu ia nimic în ceea ce privește date personale și pe tine nu te afectează cu nimic.

Metoda funcționează doar cu captcha vechi (ăla de deslușeai text stramb). Cu recaptcha nou nu mai are șanse (asta cu căsuța).

| PainTech a răspuns (pentru Speranta12):

Sa nu fure altii filmul cu robotul lor. Sau dacă site-ul are și secțiune de comentarii e complet normal să aibă captcha

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

SI zici ca la site-ul asta de seriale, e de fapt o inselaciune captcha? Ma pune sa bifez o casuta doar. Fara imagini. Si apoi ma mai pune sa bifez un buton verde TRIMITE. Deci nu e periculos in niciun fel pentru mine?

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Apare casuta captcha in locul videolui. Si doar daca o bifez se deschide videoul. Patesc ceva?

| PainTech a răspuns (pentru Speranta12):

Indiferent de ce ar fi TU NU PATESTI NIMIC, indiferent ca e sistem legit sau nu.
Stai calm.

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Multumesc mult!

| Cksihja a răspuns (pentru PainTech):

Mai sunt unii cu experiență și care ajung să miște mausul ca un robot mai ales cei care joacă jocuri video. Am pățit asta, nu poți accesa această pagină deoarece ești robot și a trebuit să mă mișc ca melcu și aiurea.

| Speranta12 explică (pentru Cksihja):

rolling on the floor Pai si de ce ar trebui sa introduc ca nu sunt robot pe un site de seriale ca sa se deschida playeru?

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Dar de ce ar trebui sa introduc ca nu sunt robot pe un site de seriale ca sa se deschida playerul?

| Cksihja a răspuns (pentru Speranta12):

Pentru că dacă intră mai mulți roboți pe site se ocupă toată banda și se mai poate uita nimeni la film sau se pot uita la cum se rotește roata.

| Speranta12 explică (pentru Cksihja):

Aha... multumesc de info.

| Speranta12 explică (pentru PainTech):

Am intrat pe site-ul ala si kaspersky imi trimite notificare cu "Blocked an advertisement website or a URL that can be used by criminals to damage your computer or personal data." am iesit

| Speranta12 explică (pentru Cksihja):

Am intrat pe site-ul ala si kaspersky mi-a trimis notificare cu "Blocked an advertisement website or a URL that can be used by criminals to damage your computer or personal data."

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intotdeauna trimiti informatii despre internetul tau cand accesezi un website. Se numeste adresa IP.

| GPA a răspuns:

Captcha sau "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" este o alternativă de securitate prin care administratorii unui site își protejează conținutul prin verificarea tipului de utilizator (dacă este vorba despre o persoană care accesează serviciile site-ului sau despre un program rău intenționat, un bot care poate crea spam, care ar putea îngreuna site-ul prin multiple cereri la serverul gazdă (flood) ). Se determină astfel toate tipurile de "clienți".

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Site-ul de care zici nu e o înșelăciune, te pune să apeși "trimite" și îți afișează ceea ce te interesează, adică lista cu serverele.
Te temi de un biet CAPTHA, dar uiți că și așa google știe poate mai multe despre tine decât tine laughing

| utilizator1812 a răspuns:

Proprietarii website-ului desigur ca iti pot vedea adresa IP, daca doresc acest lucru. Insa acel 'captcha' este pentru a evita spam-ul. De exemplu la inregistrare, pot fi create scripturi care sa se execute de multe ori, iar daca nu exista acel captcha, unde trebuie sa rezolvi un puzzle diferit de fiecare data, script urile ar putea trece rapid si s-ar suprasolicita site-ul respectiv baza de date. Stai linisit, nu te identifica nimeni.

| Speranta12 explică (pentru utilizator1812):

E un site de seriale traduse in romana. Si nu stiu cat de sigur e. Citeam acum pe net ca cica ar putea fi si o inselaciune cu captcha asta. Uite ce zice. Tu ce parere ai?

"A phishing site using a CAPTCHA would be the same as a phishing site using any other content to fool you," Bucholtz explains. "The phishing site certainly could get you to solve a CAPTCHA that some other site the phishing site is trying to attack has asked to be solved." So basically, if a computer can’t hack a CAPTCHA itself, it could instead automate an email in hopes of getting an unsuspecting human to click the CAPTCHA instead. As is the case with any email, you should verify the sender and avoid clicking any links (or anti-robot boxes!) until you’re sure the email is legitimate. Next, find out some common online scams you should be aware of—and how to avoid them.

| utilizator1812 a răspuns (pentru Speranta12):

E normal ca fiecare site sa aiba un astfel de captcha pentru a evita ce am spus mai sus. Nu are ce sa fie inselaciune, e doar un sistem de securitate in plus in cazul tau.

| Speranta12 explică (pentru utilizator1812):

Pe site-ul asta de seriale (despreseriale.net) ma pune sa bifez ca nu sunt robot apoi ma pune sa apas un buton verde TRIMITE, ca sa se deschida video-ul. De ce?

| utilizator1812 a răspuns (pentru Speranta12):

Dupa ce completezi acel captcha, trebuie sa si trimiti rezultatele, probabil nu e facut automat. Am testat eu acum, e in regula.

| Speranta12 explică (pentru utilizator1812):

Mersi!