| mihaiwz98 a întrebat:

Cand vorbim de procesoare,ce inseamna BULK,BOX, sau TRAY? Care e diferenta dintre acesti termeni?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul BOX este acela vandut de producator, impachetat de acesta. Cele mai importante firme care fabrica procesoare sunt AMD si Intel. Nu cred ca este asta o noutate, insa nu toti stiu ce contine un astfel de pachet. Un procesor BOX, impachetat de producator contine urmatoarele:

radiator
ventilator
manual de instalare
certificat de autenticitate.
Acestea sunt procesoarele care se trimit producatorilor de gadgeturi(OEM), celor care asambleaza calculatoare, laptopuri, tablete, telefoane. OEM inseamna ca AMD sau INTEL au vandut procesoarele unui distribuitor, la unele companii precum Lenovo, Dell, HP, ASUS, etc. La aceste tipuri de procesoare nu vom gasi un pachet cu un radiator, ventilator, urmand ca apoi oamenii sa-si aleaga asa ceva, dupa preferinte.
Bulk este un procesor de firma neinsotit de cooler.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Bulk - Primesti doar procesorul fara cooler
Box - Primesti procesorul cu cooler
Tray - Acelasi lucru ca la bulk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bulk=simplu,fara nimic,un procesor SH.

BOX=ambalaj/pachet full, nou, o singura bucata, pentru vanzari individuale in magazine specializate, majoritatea vin cu un sistem de racire standard.

Tray=la pachet, ambalaj simplu, pentru vanzari engros, de exemplu cei de la Dell cumpara procesoare tray de la Intel.