| LawlietL886 a întrebat:

Cardurile de memorie sunt universale?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu, sunt multe tipuri de carduri de memorie.
Cardurile de memorie, initial, au fost folosite pentru identificare personala si stocare portabila de date.
Ulterior, firmele producatoare de aparate de fotografiat au inceput sa le foloseasca pentru stocarea fotografiilor digitale, dar fiecare a folosit model de card de memorie dezvoltat pentru produsele proprii, fara sa fie utilizabile de la un fabricant la altul (exact cum s-a intamplat si la primele CD-uri).
Cand s-a marit cererea, a fost prea complicat sa se foloseasca un numar mare de tipuri de carduri de memorie, incompatibile intre ele (mai ales daca un fotograf a folosit mai multe aparate foto, de productie diferita).
Dupa un timp, modelul de card SD s-a raspandit, deoarece a fost folosit de majoritatea noilor firme producatoare de camere, aparute pe piata, care n-au avut card-uri de memorie de dezvoltare proprie.

Miniaturizarea si aparitia telefoanelor telefoanelor cu camera incorporata si-a spus cuvantul: au aparut cardurile Mini-SD, urmate in curand de cele Micro SD, raspandite si cunoscute in ziua de azi, datorata telefoanelor "destepte".

| Clorox a răspuns:

Intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,nu trebuie un anumit tip ca sa-l folosesti pentru un anume device, poate iti va trebui un adaptor si atat.La fel si stick-urile, bine nu chiar, dar cam tot asa e.

| rrrp a răspuns:

Sunt mai multe tipuri dar la telefoane se folosesc microSD mai nou.

cu un adaptor poti sa le faci SD (cum au multe laptopuri cititorul de card de ex).

au existat multe tipuri dar nu mai zic despre celelalte pentru ca sunt mai putin comune acum. (oricum cu un card reader care stia cardul respectiv se putea folosi).

ideea e ca poate fi microSD dar viteza de scriere/citire sa difere.
in general cu cat e mai scump cu atat scrie/citeste mai rapid dar nu e o regula.

clasa2=minim 2mega/secunda... clasa8=8mega/s ..clasa10=10mega/s.

apoi UHS -- uhs1=10m/s, uhs3=30m/s

si mai sunt si altele...

dar in slot se potrivesc toate, deci daca ai microSD, poti sa tii iei orice microSD.

la telefoane ar fi bine sa ai macar unul de la clasa 10 in sus, adica class10 sau uhs.

| Alll3x a răspuns:

Da

| MihaelG a răspuns:

Da! Cel puțin eu asta știu! Acum nu știu, mai așteaptă si tu alte răspunsuri și mai caută informații despre asta. sper că te-am putut ajuta dintr-un fel, oricât de puțin dacă am facu-o mă bucur că te-am putut ajuta și că ți-am fost de folos

| teodorakiki a răspuns:

Dap