| celmaitarenume a întrebat:

Care afectează mai mult ochii, telefonul sau laptopul?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambele, daca-ti forteaza vederea:
- cantitatea de lumina care ajunge in ochi (intensitatea luminoasa) (!)
- contrastul mare a imaginilor ecranelor (!)
- minusculitatea literelor citite (!)
- durata cat se uita utilizatorul pe ecran, mai ales fara clipire (!)
- lumina ne-naturala a imaginilor ecranelor (care afecteaza sistemul nervos) (!)

| RAY a răspuns:

Laptopul, am folosit telefonul multi ani, dar dureri de ochi, ameteli nu am avut ca pe telefon, lumina asta

| doctorandus a răspuns:

Daca esti major nu-ti afecteaza, sunt povesti vanatoresti.

A, da, nu folosi mobilul pe intuneric.

| gelu1970 a răspuns:

Ambele.
Suntem atât de idioți că nu ne putem abține în a folosi un telefon sau pc.
Nici măcar nu trec 60 minute fără a privi un display.

| Bizon95 a răspuns:

Ce e mai rau sa cazi in lac sau in put?
laptop-ul e cu 0.05% mai rau decat telefonul
te incalzeste cu ceva?

| Ineys a răspuns:

Nici unu.
S-a inventat dark mode acum, ecrane mult mai performante decat vechile CRT-uri, etc etc.
Astea-s mituri inventate de parintii care stiu doar sa posteze pe FaceBook ca sa le taie copiilor din programu de calculator.

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti afecteaza ochii lumina puternica, trebuie sa dai luminozitatea la minim si din cand in cand sa iei ochii din ecran si sa te uiti in alta parte.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca pe mine telefonul, dar stau mult pe tel, multe ore pe zi

| brokxy a răspuns:

Mie mi-a zis doctorul oftalmolog ca telefonul nu afecteaza ochii ci laptopul pentru ca are lumina mai puternica si ecran mai mare

| Alexandrionelu a răspuns:

Ambele îți afectează ochii într-o măsură foarte, foarte mica. Display-urile moderne sunt mai mult asemănătoare cu o mulțime de beculete, care luminează în culori diferite. Sunt mai puțin dăunătoare decât lumina de neon sau chiar statul la plaja fără ochelari. Totul este mai mult un mit rămas din epoca ecranelor cu tub catodic (crt), care erau chiar dăunătoare.
Dacă ai predispoziție genetica pentru probleme de vedere, probabil ca oricum vei ajunge sa porți ochelari.
Si bineînțeles, excesul de privit la laptop, smartphone sau TV trebuie evitat, ca orișice exces.

| morfeo a răspuns:

Ambele iti afecteaza ochii in masura egala pentru ca emit lumina albastra, e ca si cum te-ai uita la soare. Mai nou si laptopurile cu windows 10 si telefoanele cu Android 8+ au in bara de notificari Blue light filter. Daca activezi functia asta iti reduce lumina albastra si e mult mai ok.

| LuluOneMillion a răspuns:

Telefonul cu siguranta, e mai mic si trebuie sa te uiti mai atent cumva. E ok ca ecranul sa fie mai mare si sa stai cu lumina aprinsa in camera si cat de departe poti, in general, dar monitoarele lui nu mai necesita sa stai chiar departe, doar e bine sa ai camera luminata cand stai pentru a afecta mult mai putin vederea.