| rlr09 a întrebat:

Care antivirus este mai bun: Eset, Avira, Avast, Bitdefender, Norton, Kapersky sau Avg?

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Cel mai bun este Avira, si nu spun eu asta ci av-comparatives.org, cel care face testele dintre antivirusi. Dupa Avira urmeaza Avasta, la o distanta foarte mica unul fata de celalalt. Ce trebuie sa stii e ca Avast are o rata de detectie foarte mare, iar varianta gratuita oferita de catre Avira, este de nota 10+. Avira este folosit si de mari companii.
Ce trebuie sa stii?
1. Avira e cel mai bun, dovedit (atat free cat si pro)
2. Avira se descarca de pe pagina oficiala (avira.com)
3. Avira se instaleaza in doua moduri. Este foarte important cum instalati avira, deoarece in asta consta punctul lui forte. Primul mod este: Normal start - inseamna ca Avira va porni normal ca celelalte aplicatii; si al doilea mod este: Secure Start - Avira va porni inaintea tuturor aplicatiilor; (recomand instalarea Secure Start)
4. Consuma foarte putine resurse; nici nu se simte;
5. Trebuie setat, inmediat dupa ce l-ai instalat;

Daca nu va descurcati cu instalarea aveti un clip video aici: http://www.videotutorial.ro/? p=2168

Aici aveti testul din martie 2012, realizat pe 20 de antivirusi: http://av-comparatives.org/......ntl_en.pdf

9 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Ce trebuie tu sa stii e ca nu antivirusul este cel care ne ofera protectie ci FIREWAL-ul.
Sa-ti explic mai pe intelesul tau. Sa facem o mica analogie.

Pc-ul, adica calculatorul tau este o casa.
Firewall-ul este paznicul care sta la usa casei tale, si verifica orice persoana care intra si iese din casa.
Antivirusul si Anti-malware-ul sunt cei care fac curatenie in acea casa.

Eu recomand asa:
Firewall: Zone Alarm.
Antivirus: Avira
Anti-malware: Malwarebytes

Acum este foarte important sa stim ce casa avem, adica ce calculator. Daca avem un PC cu un cpu (procesor) care are un singur nucleu, vom seta aceste aplicatii intr-un fel. Daca PC-ul (calculatorul) are o performanata mai mare, atunci si setarile acestor 3 aplicatii vor fi pe masura. In nici unul dintre cele 2 cazuri, securitatea PC-ului nu va fi slaba.
Important este sa stiti cum sa configurati cele 3 aplicatii!

| dany_7836 a răspuns:

Norton si kaspersky
dintre celelalte consider eset si avast medii iar restul eu nu le-as instala in calculator

| qrage a răspuns:

Nici unul, baga F-Secure sau McAfee

| imitatiedeom a răspuns:

Kapersky si Avast.

| capsuna16 a răspuns:

Bitdefender

| dIzzEE a răspuns:

Eu am AVG internet Security 2012 si e doarte bun

| xamwazady a răspuns:

Eu folosesc Avast dar cel mai bun e Avg

| andreisoci a răspuns (pentru xamwazady):

Avg iti incetineste calculatoru de nu ai mai vazut asa prost antiviruslaughing)

| rlr09 explică (pentru andreisoci):

Da cel mai bun care e?