| Dan_Dani_1995 a întrebat:

Care ar putea fi explicatia faptului ca internetul la mine are aceeasi viteza atat prin cablu cat si prin wii-fi?! Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are treaba, atat timp cat viteza netului tau nu depaseste infrastructura locala (router, placi de retea) nu ar trebui sa existe diferente

| halogen001 a răspuns:

Presupun ca viteza netului e sa zicem 50Mbps
Viteza prin cablu a routerului e de 100Mbps, prin wifi e in jur de 70Mbps, prin urmare, routerul poate da viteza de 50Mbps atat prin wifi cat si prin cablu.

Daca viteza prin cablu ar fi de 90Mbps, atunci prin wifi s-ar vedea o scadere spre 70Mbps.

| Dan_Dani_1995 explică (pentru halogen001):

DA! am inteles asta, doar ca nu ar trebui sa fie mai mare prin cablu?
(conexiune directa)

| halogen001 a răspuns (pentru Dan_Dani_1995):

Asa ar trebui, sa fie mai mare prin cablu, insa nu poate depasi viteza data de furnizorul de internet. Viteza maxima a furnizorului fiind mai mica decat poate avea routerul e atinsa si prin wifi si prin cablu. Daca s-ar testa viteza intre calculatoare legate prin cablu si prin wifi prin acelasi router, s-ar vedea ca prin cablu e mai mare decat prin wifi.