| mihaelutzamy a întrebat:

Care consuma mai mult curent, computerul sau televizorul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un computer consuma de in jur 3 ori mai mult decat un televizor.Consuma in functie de puterea sursei plus cat consuma monitorul, in jur de cam 140 de w cu monitor de 15 inchis plus 2 hdd la 5400 plus 3 module ram plus cd-rom functionanad.
Consumul nu este constant si este mare, mult mai mare decat consuma un televizor (intre 30 si al meu are 70w parca si are o diagonala maricica, nu stiu exact). monitorul meu de 17 are 200w iar unitatea 450w, deci 650 impreuna. aia inseamna aproximativ 12kw/zi, deci 360 pe luna.
Este un calcul aproximativ, la un regim de functionare de 12-20 ore/zi.
Sa presupunem ca folosesti calculatorul in jur la 10 ore din 24
Deci 10 * 440 = 4400 adica 4, 4KW pe zi

Intr-o luna, 31 * 4, 4 = 136, 4 KW
Cum 100 KW = 414. 000 lei => 136, 4 KW = 564. 696 lei ROL (asta numai pentru calculator).
Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

Tvù

| Petronela a răspuns:

Depinde ce fel de televizor sau computer ai.Eu cred ca un calculator consuma mai mult.

| daiannna_9951 a răspuns:

Televizorul cu tub catodic consuma mai multa energie decat unul cu cristale lichide. Asta este sigur dar intre calculator si televizor calculatorul consuma mai mult curent cu sigurantabig hug
Sper ca te-am ajutat draga mea:*
Te pup!

| nelutu1 a răspuns:

Depinde ce televizor si ce computer.

| DozaDeAngeli a răspuns:

~ Calculatorul.

| sweet16 a răspuns:

Cred ca computerul

| Arman a răspuns:

Calculatorul.