Întrebare recomandată | luciboss a întrebat:

Care credeti ca e mai bun xbox 360 sau ps3?

33 răspunsuri:
| catalyn1 a răspuns:

Xbos 360 da trebuie sa ai si jocuri

| Begnun7459 a răspuns:

PS3 este cel mai bun.Am testat.Am acum PS3 dar am avut si Xbox360 si era naspa xbox-ul.

| Lipsa47 a răspuns:

X-box este cel mai bun, cele mai multe jocuri merg pe el, iar daca ai ps3 trebuie sa cumperi dvd special pentru el si costa asa ca tot X-box e
"the best" mai ales ca are si "kinect"

| haker01 a răspuns:

PS3 este cel mai bun, pentru ca si eu am avut Xbox360 si nu mi-a placut

| LMAO a răspuns:

La jocuri preturile variaza intre 300 si 200 de lei la ambele.Dar ps3 e vreo 13milioane si la xbox prinzi si cu 8-9 dar preturile urca la15milioane.Acuma eu stiu pe unu cu wii si am jucat de cateva ori
si e fain problema e ca iti trebuie un televizor sa il atasezi.Ei infine la altex gasesti intre 500 si 700 lei si jocurile nu depasesc 250 lei.
ASTAaFOSTsucces funda?

| MaDNesss a răspuns:

Sa va fac un scurt review la un subiect mult discutat, Play Station 3 VS. Xbox 360, cu avantaje pro/contra.

PS3.
Este o consola superba pentru cei care nu vor neaparat sa se joace pe ea.Se poate folosi ca dvd blue-ray, puteti viziona in orice claritate in afara de 3d si in plus daca aveti un psp puteti sa il sincronizati cu ps3.Se pot viziona poze si se poate naviga pe internet lejer, tinand cont ca eu intram pe forum si postam de pe ea(detin un ps3 slim 250 gb,madness l-a testat la mine).Cu jocurile e cam aiurea, daca nu aveti bani, puteti sa va bagati cu vreo 2 jocuri,la schimburi masive(schimbi un joc cu un altul,il termini, si tot asa), dar sa speram ca se va rezolva pintr-un mod chip stabil(pe viitor poate imi modez si eu ps3-ul).Chiar si in procesor ps3 domina,avand un generator de grafica mult mai performant,dar inclinatia ei este spre calitate, nu neaparat performanta, ca a xbox-ului.Pentru cei care detin un PS3 si nu stiu cum sa faca cu subtitrarile,imi dati pm si va ajut eu,este o smecherie.
PRO: Facilitate blue-ray(inexistenta la xbox),navigare pe internet lejera si,daca nu o modati si vreti sa jucati online,Play Station Network este gratis, in comparatie cu Xbox Live unde trebuie sa platiti doar ca sa il accesati, ca un fel de cont premium.
Contra: Nu exista facilitati de modare iar jocurile sunt foarte scumpe.

Xbox360
Este o consola facuta de Microsoft, special pentru gaming, nu o recomand pentru altceva.Se modeaza foarte usor dar trebuie sa fiti atenti sa nu v-o banati, utilizeaza o tehnologie mai veche de citire a disk-urilor si anume HD DVD, care are 30 gb un dual layer si 15 gb single layer, Blue ray da clasa aici cu 50 gb dual layer si 25 single layer.Layer=strat pentru cine nu stie.Ca si la playstation,puteti naviga cu ea pe internet(nu recomand celor care si-au modat consola) si puteti juca online,dar trebuie sa platiti pentru Xbox Live(Xbox Live=ceva asemanator cu Play Station Network dar pentru xbox,ofera un magazin online de jocuri pentru xbox,si capacitatea de a juca online cu prietenii, contra cost desigur, jocurile preferate.Chiar daca multiplayer-ul e platit, este mai populat si mai serios decat PSN).
Pro: Modarea se face foarte usor(ceea ce nu se poate face la ps3 in momentul de fata),navigare pe internet si Xbox Live foarte populat si bine organizat.
Contra: Cam aiurea sa platesti pentru a juca multiplayer, adica mai dai bani si pe jocuri dar mai trebuie sa le platesti si multiplayer-ul(ma refer la cei care nu si-au modat consola)mi se pare HOTIE iar un alt contra pentru inexistenta cititorului Blue Ray(daca il avea, era peste PS3 de mult ), chiar daca HD DVD bun, e cu mult sub Blue Ray.

| snnalin a răspuns:

Eu cred ca ps 3 eu am ps 3 e foarte tare eu am dat 15 mil pe el in 2010 xbox-ul mi se pate naspa Funda?

| Alex20000 a răspuns:

Xbox 360 are o grafica mai buna decat ps3 si in plus xbox 360 are 3 procesoare 3. 0ghz iar ps 3 are 8 procesoare cu 2.8 dar acele 3 procesoare l-e intrec pe acele 8 procesoare, sa nu va speriati atunci cand apare RROD e usor de reparat, eu l-am reparat pe al meu si la ps3 are ylod si e mai greu de reparat este greu de desfacut. credeti-ma am avut un ps3 si e foarte nasol, ps 3 nu e pentru jocuri

| alex5259 a răspuns:

cel mai bun este xbox 360. in primul rand ca totul e mai clar... la inceput cand intri pe xbox e super. iti spune sa scrii nume, daca esti baiat, etc. dar cel mai tare e ca iti faci un personaj propiu pe care+l imbraci cum vrei, pate sa fie fata sau baiat. cu acest personaj poti sa intri pe xbox live ( internet ) si castigi tot felul de premi pe live cum ar fi Ş animale de companie accesori, haine tari etc. totul e mai clar cum il modezi, plus ca nu numai ca xboxul e mai ieftin decat ps3, ci si jocurile de pe el. adica xbox-ul costa in jur de 700 lei, pe cand ps3-ul costa cam 1100 de lei aproximanit. plu kinect-ul care e super tare. pe kinect joci cu personajele create de la inceput, cand intri pe xbox 360 bla, bla, bla. se poate juca si in doi pe kinect, doar sa mai intre cineva in vizorul acestuia. deci, parerea mea e ca xbox-ul 360 este o alegere mult mai buna!

| dmrtr a răspuns:

Ps3 este mai tare

| cristikill a răspuns:

Sall numele meu pe ps3 e cristy_merlan si eu as zice ca ps3 e mai tare pentru ca ai si sixaxis la controler de exemplu la unele jocuri poti sa te joci cu maneta ca si cum ai avea un volan in plus ca la ps3 ai si playstation move si poti face multe chestii care le poti face si pe wii, nu zic nimic si xbox 360 e misto si din ala am avut dar? am avut probleme cu multi hackeri si mi-am pirdut toate jocurile si alti prieteni deai mei de aici in anglia ca eu m-am mutat din Romania. Daca vrei sa-ti iei ps3 si nu esti de acord cu controlerul eu as zice sa faci comanda pentru un controler la fel ca si cel de xbox 360 ca e mai confortabila.

Eu as alege ps3 ca e mai tare.
Care ar vreaaaa sa maadauge la prieteni nu miar strica ca m-am saturat sa ma joc numai cu englezii is prosto ((cryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcrying:

| Maravilla a răspuns:

Doamne. numai raspunsuri de clasa a 2-a mai putin Madness. mai bine taceati decat sa va aratati prostia. doamne. cum sa incepi sa zici ca atunci cand pornesti xboxul trebuie sa iti bagi numele si sexul care incredibil! poti alege : baiat sau fata daca va vine sa credeti. ( apropo nu ai auzi de ps home? ) am ras de m-am spart cand am citit. ca ala e mai bestiala, ALEGE-L PE ALA! sau altu cica daca iti iei ps3 trebuie sa iti iei nu stiu ce dvd special care costa cat xboxul. si stati linistiti ca nu mai e nici un joc 300 lei nici macar in magazine, poate doar CE. iei de pe forumuri jocuri cu 20-210 lei. stiu ca e cam tarziu sa postez acum dar nu ma pot abtine cand vad asemenea specimene.

| SoRyN15 a răspuns:

Ps3 este mai bun si merg jocuri mai tari de exemplu Gran Turismo 5

| sophieLY a răspuns (pentru Lipsa47):

Ce "dvd special" trebuie sa cumperi la PS3? Ia lamureste-ma si pe mine.

| Nemes_Iuli_1995 a răspuns:

Xbox 360 clar fara nici un comentariu
il am de 5 luni si sunt foarte multumit
la ps3 dupa ce l-am cumparat din media galaxi dupa 1 an s-a stricat deci in concluzie xbox 360 e mai bun

| ViSsseS a răspuns:

Detin un xbox c-am de anul trecut si mi se pare mult mai bun ca un ps 3! In primul rand diferenta de grafica.cand am vazut ce grafica are un ps 3 la gta iv pe un cablu hdd mi-am venit sa rad. Xbox avea grafica mai buna fara cablu hdd conectat la AV! In plus dupa un an de folosirea a ps 3 2-3h pe zi ti se strica cititorul...si nu a fost un caz si majoritatea prietenilor ce aveau li se strica cititorul de cd fie psp ps 2 sau ps3! In schimb la xbox l-am dus cu mine pe la mare, pe la munte, prin strainatate si inca ii ca nou! Iar in plus o maneta de xbox e mult mai confortabila pe langa cea de la ps 3 care e foarte patratoasa(m-am jucat o saptamana cand am fost la mare pe ps 3 unui coleg si cand am venit ma dureau palmele mai ales cand vibra maneta de ps 3! Xbox e clar castigator pe langa are si kinect, is jocuri care ruleaza si pe kinect si pe maneta! Sper sa iti dai seama de diferente si sa alegi cu cap! Ps 3 ii jos. Xbox e sus

| Iulian03 a răspuns:

XBOX360 este mai bun.De ce?
Piese mai performante-PS3 are 7 procesoare(plus un backup core) si XBOX doar 3 si le intrec pe toate 7 plus acel backup core,tragedia este ca nu ruleaza Blu-RAY dar de aia exista DVD PLAYER si consola de jocuri,pe consola de jocuri te joci,iar pe DVD PLAYER vezi filme, si mai e un dezavantaj la XBOX trebuie sa cumperi baterii tot timpul, iti recomand DURACELL

Primele modele de XBOX aveau probleme cu incalzirea daca se incalzea prea tare facea The Red Ring of Dead, prescurtat si RROD, daca facea RROD trebuia sa iti arunci consola sau daca e in garantie sa o duci inapoi acele modele au disparut prin 2009-2010. Poti sa iti iei si una la mana a doua, dar ai grija sa nu fie model FAT in genereal modelele albe sunt FAT daca e alba nu o lua poate sa iti dea RROD si banuiesc ca ala s-a jucat atat de mult pe ea... daca au disparut prin 2009-2010 incat poate sa ti se strice si dupa 5-6 ore de joc.

Aceeasi marie cu aceeasi palarie si la PlayStation 3, doar ca alta denumire YLOD sau ceva de genul se numea pe la PS3, la fel sa nu fie FAT si cam ca XBOX este treaba, acuma este un nou model de PS3 SUPER-SLIM care nu se poate moda, SLIM nu mai gasesti decat foarte rar la 1000 de magazine mai este unul pentru ca nu se mai fabrica PS3 SLIM.Din punctul meu de vedere PS3 SLIM era mai bun pentru ca iti tragea discul singur, asa la PS3 superslim are un buton apesi si capacul se ridica la fel ca la PS2(daca stii)avantajul este ca PS3 SUPERSLIM iti ocupa mai putin loc, dar nu e o tragedie doar daca il ti pe o masa si este foarte putin loc.

Mai bine strangi banii si iti iei un PS4 mai pui vreo 6-7 milioane si ti-l iei cu detoate, s-a anuntat doar modelul de 500 de GB, care mi se pare foarte mare, pentru mine ar fi suficient chiar si 12 GB(cea mai mica memorie la PS3 SUPERSLIM)PS4 vine cu un upgrade uimitor are interfata altfel plus ca acel controller isi schimba culoarea depinde de culoarea personajelor din joc.Numai bine! Alege ce vrei tu dar parerea mea este XBOX360

Mai sus nu ti-am scris prostii m-am informat foarte bine inainte sa scriu toata asta.

| Koray a răspuns:

Xbox-ul este mult mai bun decat PS3, si stai sa-ti spun si de ce:

- INTERNET : Xbox-ul functioneaza in reteaua "Xbox LIVE". Este o retea foarte mare si diversificata si mult mai populata decat cea PSN (PlayStation Network). Avantaj la PS3 : PSN este gratuit, dar pentru Xbox LIVE trebuie sa platesti de la 3-5 lire sterline / luna (depinde ce oferta prinzi)... dar cu toate astea, nu se compara feeling-ul sau comoditatea cu care joci pe LIVE si cu care te bagi pe PSN.
- CONTROLLERE : N-avem ce discuta la capitolul asta... pe langa ca au un design urat, nu o sa te poti juca mai mult de 30 minute deoarece te vor durea mainile de la controllerul de la PS3 care a fost facut ori cu prea putina minte, ori cu indiferenta fata de player. Cele de Xbox 360 sunt mult mai comode, plus ca iti poti lua "Play & Charge Kit" cu care iti incarci controller-ul in timp ce te joci, neavand probleme cu bateria.
- GRAFICA : Putin mai buna la Xbox 360 decat la PS3, dar nici la PS3 nu pot sa zic ca e rea, depinde de televizorul tau. Clar iti trebuie o consola daca te gandesti la o grafica cat mai buna. Multi ar zice ca ar trebui sa alegi PC, dar ca sa ramai in pas cu grafica pe un desktop/laptop trebuie sa ai buzunare foarte adanci.
- DESIGN EXTERIOR : Xbox 360 = Clar superior PS3-ului, mai ales cu noul design al controllerelor si al Xbox-ului Slim.
- SUPRAINCALZIRE : E adevarat ca Xbox 360 a avut multe probleme cu supraincalzirea (RROD) si ca a avut rezistenta termica mai slaba decat PS3, dar acum cu revizia Jasper inca din 2007, iti poti lua linistit o consola fara probleme. Iti recomand cu caldura un Slim, pentru ca acel cerc pe butonul de POWER nu mai exista, deci rezulta ca nu mai exista RROD... acum este RDOD (Red Dot of Death) care este un fenomen foarte rar. Deasemenea, Slim-ul, spre deosebire de vechile console scoate aerul cald afara, nu si-l mentine inauntru.
- ACCESIBILITATE : Xbox 360 - mai ieftin, si mai bun decat PS3.
- JOCURI EXCLUSIVE : Daca iti place Halo, Gears of War, Fable, PGR etc. alegi Xbox. Daca iti place God of War, Heavy Rain, Infamous, Uncharted... alegi PS3.

Multi o sa spuna ca sunt un Xbox fanboy si de aceea imi laud Xbox-ul, iar fanii PlayStation or sa-ti zica invers. Daca iti convine ceva ce ti-am spus despre Xbox iti iei Xbox, daca nu PS3. Oricum, decizia tot a ta va ramane. Nu cred ca o sa conteze ce ti-am zis noi. Mult succes, sper sa-ti achizitionezi consola potrivita tie!

| qqIonutz a răspuns:

Cam nu poti face o diferenta intre un xbox si ps3 =]] ok mai bine ia-ti xbox one pa ala iti merg jocurile fain nai nicio treaba succes!

| wesley1234 a răspuns:

Ps3 e mai bun nu-s asa scumpe jocurile la xbox 360 is preturile mai mari nu vezi preturi mai mici de 100 lei

| Cirstina_Alex_1990 a răspuns:

Xbox 360 e mai bun...si la grafica, pret si jocuri.

| cripsontyphoon a răspuns (pentru ViSsseS):

Stai stai stai! Lamurestema si pe mine cu ceve. Ce faci daca nu vrei sa cumperi un dvd cu un anume joc? xbox are o memeorie de doar 4 gb iar de exemplu assassins creed 4 nu ai avea cum sa-l joci fara un hard extern sau fara sa cumperi un dvd

| Raducanu13 a răspuns:

XBOX 360 cu sigurnata

| Trif_Matei_2000 a răspuns:

Xbox 360

| Ionut_Laurentiu_Mitoi_1989 a răspuns:

Xbox360 pentru ca la xbox controlerul este acdevat si primele jocuri apra pe el

| Avram_Ninel_1992 a răspuns:

Xbox One e mao bun ca astea 2, dar mai scump.

| TheViperCorleone a răspuns:

Ambele console sunt la fel daca stai sa te uiti la ele

| vlad360 a răspuns:

Este mai bun xboxu 360 decat ps3 grafica mai buna jocuri mai noi etc

| vlad360 a răspuns:

Xboxu

| BetiT a răspuns:

PS-ul a fost mai bun din totdeauna, uite aici un articol care confirma http://www.betit.ro/xbox-one-sau-ps4-ce-sa-cumperi/