| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți ca este cel mai bun smartphone?

15 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Eu personal mi-as lua ori un Nokia 8, ori un Oneplus 5T, de ce? Raportul Pret/Specificatii este foarte bun si firmele respective fac produse de calitate!
Undeva la 2200 de lei Nokia 8 si undeva la 2000 de lei oneplus 5t de pe site-ul oficial! Ambele telefoane avand ~180 000 puncte in Antutu, punctaj obtinut si de note 8, s8 si alte telefoane care costa de 2 ori mai mult!
Cele mai bune dpdv al puterii de procesare ar fi iphone 8, 8 plus si X care au reusit sa scoata aproape 230 000 in Antutu, sunt clar peste toate telefoanele ca si performanta dar vin cu un PRET!
Personal am un Nexus 5 si un Oneplus one, ambele telefoane sunt vechi, 2013-2014 dar se misca excelent!
Parerea mea, inca de acum 2-3 ani, teleoanele de top au inceput sa devine future-proof, mai putin unele care au interfata greoaie, cel mai bine iti iei un telefon cu o interfata cat mai usoara, Nokia are interfata usoara, Oneplus are interfata usoara, Sony are interfata usoara, Google pixel are interfata usoara etc...
Telefoanele astea pe care le am inca se misca excelent, Nexus 5 are undeva la 48 000 in antutu iar oneplus one are undeva la 59 000, cu toate astea, nu vad o diferenta foarte mare de rulare fata de un telefon cu 180 000 in antutu, gen Facebook, browser si alte functii folosite in fiecare zi, singura diferenta ar fi la jocuri, alea ce au cerinte mari nu prea ruleaza bine pe astea 2 telefoane ce le am.
Sa revin la subiect, daca esti putin lovit la cap sa dai 1000e pe un telefon ia-ti iphone 8 plus, X mi se pare naspa, touch ID nu mai e, ala cu face ID mi se pare cam meh, in fine...
Daca nu iti place iOS atunci iti poti lua un Oneplus 5T sau daca ai rabdare sa apara Oneplus 6 sau Nokia 8 2018 sa vezi cam cu ce vin (important de stiut, oneplus il iei doar de pe site-ul oficial la pret mic, de pe eMAG altex quickmobile sau cine le mai vine, le umfla preturile la greu insa cum apare un nou model oneplus, precedentul nu se mai vinde pe site-ul oficial)

| RAY a răspuns:

In acest moment ca tehnologie, hardware si software este iphone x, dar pentru un user care nu are nevoie de super putere si un iphone 5s sau 6s e foarte bun, vorbim de multa putere, un cpu ca unui desktop i5

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Iphone X e prea scump si fie ca zici tu ca are CPU ca un i5 e tras rau de tot in jos la memoria RAM, aceea de 3GB. De asemenea nu exista aplicatii de telefon care sa necesite atata putere de calcul, dar nici ca ar avea ca procesorul din Iphone X e competitor doar la i5-urile din macbook-uri care sunt slabe fata de variantele de laptop sau Desktop.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu mai citit pana la capat, eu unu nu vad rostul sa ai iphone x si 5s sau 6s e bun, eu ma gandesc la 5s in mod serios dar numai primeste update de software

| NLS a răspuns:

Depinde ce intelegi prin"bun".
Nu exista cel mai bun smartphone.
Fie te referi la cea mai buna camera foto (iar cea mai buna o etichetezi dupa cat de bine ies pozele in conditii slabe de iluminare, la lumina zilei exista sute de modele care fac poze aproximativ identice, incat nu le poti deosebi).
Fie cauti putere maxima e procesorului (teste sintetice).
Fie calitatea (nu neaparat si puterea) sunetului emis de difuzoarele sau difuzorul intern, sau calitatea cipului de sunet care iti da iesirea spre casti.
Poate cauti marime mare a ecranului, culorile cele mai naturale, sau cea mai mare rezolutie existenta pe telefoane.
Sau cauti un telefon la care tine bateria minim 2 zile, in conditii de utilizare moderata.
Poate cauti anumite caracteristici, pe care din nou nu toate le au (carcasa full aluminium, ecran OLED, USB 3.1 Type C, slot pentru card microSD, incarcare wireless)

| Sn4k3 a răspuns:

OnePlus 5T, Iphone X, S8, Galaxy Note 8. Astea sunt cele mai bune.

| Superior a răspuns:

Decat sa dau 5000 de lei pe un telefon mai bine imi iau un calculator. Traiesc cu un S3 din 2014 si merge perfect astazi, zici ca ieri a fost lansat la cat de bine se misca.
Personal cred ca cele mai bune ar fi...
-Samsung S8
-Seria Zenfone 4/AR de la Asus
-Samsung Galaxy Note 8
-LG V30
Orice telefon poate fi bun depinde de cerintele tale ca utilizator.

| VibeTrix a răspuns:

IPhone X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Samsung, clar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Samsung Galaxy S5

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama,ce informat e ray...blue-ray laughing

| DonGiani a răspuns:

Eu merg pe Samsung S8

| addy200 a răspuns:

Nu există "unul" cel mai bun, sunt mai multe!