| anonim_4396 a întrebat:

Care din următoarele fotocamere recomandați pentru un începător în foto-video?

Canon T7

Nikon A6100

Canon SL2

DJI Pocket Osmo

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

"Nikon A6100"

Esti sigur ca n-ai vrut sa scrii altceva la al doilea? :))

Depinde de pretul pachetului, si de obiectivul cu care vin la pachet.

Eu detin un 70D, deci as opta probabil pentru SL2 (EOS 200D, cum e cunoscut prin zonele noastre)

Insa cel mai performant de acolo este Nikosony A6100.

Sunt mai familiarizat cu produsele Canon, meniul de la Sony l-am vazut doar fugitiv, pe 2 aparate mai scumpe, insa mi-a lasat o impresie buna.

DJI doar daca te intereseaza mai mult filmatul la nivel "amatoricesc" si facil (sa ai stabilizare cu gimbal inseamna totusi mare lucru pentru filmat), dar nu recomand sub nici o forma prima editie.
Chiar si versiunea a doua e foarte slaba fata de Canon 200D sau Sony A6100.

Pentru ca are un senzor foarte mic.

http://photoseek.com/......toSeek.jpg

DJI = chenarul portocaliu

EOS 200D (SL2) = linia verde verschis (APS-C Canon)

Sony A6100 = chenarul putin mai mare decat cel de la Canon, unde scrie APS-C Nikon si Sony

Ochiometric, cele doua au senzorul de vreo 3 ori mai mare decat senzorul de pe DJI, ceea ce se traduce prin mai multa lumina captata de senzor, si implicit de poze mai bune in conditii de seara/umbra/lumina scazuta/interioare slab iluminate.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In concluzie,
Sony A6100 in primul rand,
sau eventual EOS 200D,
insa depinde de obiectivul cu care vin fiecare.

Trebuie sa tii cont ca Sony ofera functie de timelapse integrata in aparat.
Cu siguranta la un moment dat o sa-ti doresti asa ceva.

In plus, are si shutter electronic pe langa cel mecanic,
in traducere, daca activezi sa folosesti shutterul electronic, dispare acel click (de fapt nu zgomotul, ci vibratia pe care o simte degetul tau atunci cand apesi butonul).

Este si mai nou,
mai usor si mai mic (este mirrorless, nu DSLR precum 200D), ceea ce reprezinta un avantaj.

Spre deosebire de EOS 200D,
Sony A6100 e capabil sa filmeze cu rezolutie 4K@30.

Daca o sa vrei sa prinzi cadrul perfect cand ai un subiect in miscare, tot Sony e mai potrivit, ofera burst shot cu 11 cadre pe secunda.
Apesi o singura data pe buton dupa ce ai activat aceasta functie, si obtii 11 imagini luate automat de aparat pe durata unei secunde.
Intre acelea 11, cu siguranta o sa existe si cadrul asteptat. (de exemplu vrei sa prinzi momentul perfect, artistic, in care o pasare isi ia zborul, un animal sare, un jucator loveste o minge...).