| Neverrrrrr a întrebat:

Care dintre aceste 2 laptopuri cu aceste specificatii ar fi mai bun?
1.Intel Celeron 2.58 GHz, 4GB,500GB 2 nuclee
2.Intel Core i3 2.40 GHz, 4GB,370GB 4 nuclee
Si de ce? e mare diferenta intre ele? explicati-mi va rog.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

2. Dar vezi ca nu sunt 4 nuclee fizice, ci doar virtuale. Practic ambele procesoare au acelasi numar de nuclee, dar i3-ul este ajutat de hiperthreading si produce 2 nuclee virtuale, devenind mai rapid. A doua varianta este mult mai buna pentru ca in ziua de azi daca ai pentium sau celeron nu ai putere de procesare destula, pana si i3 de abia mai duce filmele full hd si jocurile noi.

| Neverrrrrr explică (pentru Frank51):

Performanta componentelor laptopurilor poate scadea in cativa ani? se degradeaza?

| Frank51 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Totul se degradeaza, nu doar componentele electrice, totul moare la un moment dat, deci intotdeauna performanta merge spre rau, in nici un caz spre bine.