| DenisaO98 a întrebat:

Care dintre aceste modele este mai bun? Îl voi folosi la facultate. Mulțumesc!

1. Laptop HP Pavilion 14-ce3046nq cu procesor Intel® Core™ i7-1065G7, 14" Full HD, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA® GeForce® MX250 4GB, Free DOS

2. Laptop ultraportabil HP ProBook 440 G7 cu procesor Intel® Core™ i7-10510U pana la 4.90 GHz, 14", Full HD, IPS, 8GB, 1TB HDD, NVIDIA® GeForce® MX250 2GB, Free DOS, Silver

3. Laptop ASUS VivoBook 14 K413FQ cu procesor Intel® Core™ i5-10210U pana la 4. 20GHz, 14", Full HD, 8GB, 512GB SSD M.2 NVMe™ PCIe®, NVIDIA® GeForce® MX350 2GB GDDR5, No OS, Hearty Gold

4. Laptop ASUS VivoBook 14 X403JA-BM020, Intel Core i5-1035G1 pana la 3. 6GHz, 14" Full HD, 16GB, SSD 512GB, Intel UHD Graphics 620, Endless, Petal Pink

5. Laptop ultraportabil ASUS ZenBook 13 UX333FAC cu procesor Intel® Core™ i5-10210U pana la 4.20 GHz, 13.3", Full HD, 8GB, 256GB SSD, Intel® UHD Graphics 620, Windows 10 Home, Icicle Silver

6. Laptop ASUS ZenBook 14 UM433DA-A5002T, AMD Ryzen 5-3500U pana la 3. 7GHz, 14" Full HD, 8GB, SSD 512GB, AMD Radeon Vega 8 Graphics, Windows 10 Home, Icicle Silver

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici unul, lasa porcariile. Ia unul SH din clasa business cu 3 ani garantie daca vrei ceva care sa te tina! https://www.pchouse.ro/......ished.html - sub 2000 RON cu 3 ani garantie si licenta de Windows.

| LPCTSTR a răspuns:

Primul sau al patrulea, restul sunt niste porcarii.
Niciodata sa nu-ti iei ultrabook: pret mare pentru componente mai mici, inutil, "vrei laptop sau telefon? asta-i un ultrabook"

| GPA a răspuns (pentru LPCTSTR):

La porcării includem și varianta 4, Vega este onboard și soldered, integrată în CPU, care este tot soldered. Cea mai bună variantă În cazul lui este 1

| LPCTSTR a răspuns (pentru GPA):

Ma rog, am luat-o dupa procesor.
I-am dat un exemplu foarte bun de laptop intr-o intrebare anterioara si acum a pus alta... nici acum nu stiu ce vrea.

| NLS a răspuns:

Spune un buget maxim, și ce dorești sa faci cu el.
(ce programe vei folosi, sau daca nu stii, spune profilul)

Nu dorești ecran de 15.6? e mai sănătos pentru ochi.

Strict dintre cele insirate de tine,
primul e cel mai rasarit, in sensul ca are cel mai puternic procesor.
Insa cum spuneam - conteaza la ce il vei folosi exact.
S-ar putea sa ai nevoie de grafica, si atunci al treilea e cel mai indicat, chiar daca are procesor mai slab decat altele de acolo.
Sau Nr 6...

GabiDumitrescu are partial dreptate, in legatura cu fiabilitatea unui laptop business (sunt rock-solid, aproape ca nu au moarte, am si eu unul), insa parca nu as lua totusi un laptop cu procesor cu 2 nuclee in 2020, RAM DDR3, si video HD4600 (dateaza de prin 2012-2013 tipul acesta de grafica integrata).

| nicu991 a răspuns:

Prima optiune. Procesor puternic, cip grafic dedicat cu 4GB memorie proprie.
Dezavantajul la el e ca trebuie sa-ti iei licenta de windows separat.

| Catalin77945 a răspuns:

Alea cu u la final is putin nasoale, gen au procesoru ultra low si chestii, gen tu vr sa-l folosesti doar facultate sau si la alte chestii editat bla bla?

| DenisaO98 explică (pentru Catalin77945):

Poate îl voi folosi și la alte lucruri pe viitor, nu știu. Mulțumesc pentru răspuns! Nu știam de chestia cu "U" la sfârșit

| Catalin77945 a răspuns (pentru DenisaO98):

Pai de ex poti sa te duci pe pc garage, si ii spui la omul ala ce fel de laptop vrei si bugetul si iti cauta el unul decent in banii aia, sau macar iti faci o parere

| nicu991 a răspuns (pentru DenisaO98):

Lista cu ultimul indicativ din codul procesoarelor Intel:

G1-G7-Graphics level (processors with new integrated graphics technology only)

E-Embedded

F-Requires discrete graphics

G-Includes discrete graphics on package

H-High performance optimized for mobile

HK-High performance optimized for mobile, unlocked

HQ-High performance optimized for mobile, quad core

K-Unlocked

S-Special edition

T-Power-optimized lifestyle

U-Mobile power efficient

Y-Mobile extremely low power