| Ha0t1c a întrebat:

Care dintre cele 2 sisteme ar fi mai ok pentru jocuri, filme la rezolutie ok, videoclipuri la rezolutie ok si in general sa se miste bine? Prin jocuri nu ma refer la gaming sau ultimile tipuri de jocuri aparute la cele mai inalte setari, ci jocuri simple.
1. Intel Core i7 4790 processor 8M cache, 4 GHz.
8GB ram ddr3
253GB SSD (memoria e suficienta, nu fac mare lucru pe el)
Placa video integrata Intel hd graphics 4600
Sau
2. Intel Core i5 2400 3. 1GHz (up to 3. 4GHz)
8GB ram DDR3
Video GTX 1050 2GB DDR5 128bit
HDD 1 TB
+3 ventilatoare de racire.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

2,logic,nu ai nevoie de i7 in gaming

| Ha0t1c explică (pentru RAY):

Dar nu ma intereseaza gamingu, as juca 1-2 ore si nici alea zilnic, jocuri simple, gen cs 1.6.

| RAY a răspuns (pentru Ha0t1c):

E bun si primul

| Ha0t1c explică (pentru RAY):

Nu e diferenta mare de pret între ele, primul are 3 ani garantie, al doilea doar 1 an. Ce ai alege?

| RAY a răspuns (pentru Ha0t1c):

Al dolea

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Pentru jocuri simple e suficient a doua varianta, dar i7 le parca e mai potent pe termen lung

| Ha0t1c explică (pentru Illuminati2016):

Deci ai merge pe primul chiar daca are placa video integrata? Ssd-u nu prezinta si el un avantaj? (Nu ma intereseaza memoria, cei 250 gb sunt suficienti), dar parca stiam ca un ssd e mai rapid.

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Un ssd clar e mai rapid deoarece nu are parti mecanice, kar placa integrata duce destule jocuri mai low doar cele ce necesita putere grafica au nevoie de placa dedicata