| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre VPS si Server Dedicat? Dacă vreau să fac server de minecraft, spre exemplu, care e mai bun din cele 2? La ambele pot pune DNS? Firma verygames.net oferă host serverelor de minecraft, cum îmi dau seama dacă e VPS sau dedicat?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

VPS-ul vine cu un sistem de operare preinstalat iar serverul dedicat trebuie sa iti instalezi tu ce doresti, ai doar panoul de utilizare.

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Păi ce site ți-am dat acolo e VPS sau dedicat?

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe site-ul respectiv vad ca ai game server care nu este nici VPS nici server dedicat, este un server colocat care ruleaza mai multe game servers.

Daca era dedicat sau VPS era pe el doar serverull tau de cs, metin, wordpress etc. Asa ai doar 2 core-uri alocate si 2gb de ram (de exemplu) din toate resursele, restul fiind alocate pentru celelalte servere.