| SonicAndrei a întrebat:

Care e diferența reală dintre aceste 2 plăci video?
1) Asus GTX750TI-PH-2GD5: http://www.altex.ro/......dr5-128bit
2) Asus GTX750TI-OC-2GD5: http://www.altex.ro/......dr5-128bit

Am dat link de la Altex și pentru a face diferența de preț (care nu există dacă e reducere). Teoretic, cea OC e puțin mai bună întrucât are cu 65MHz mai mult Boost Clock și cu 52 MHz mai mult Base Clock. De asemenea, are 2 coolere care dublează fluxul de aer și face placa să fie de 3 ori mai silențioasă (cel puțin așa zice producătorul).
Totuși, 750ti-OC consumă până la 150W față de 750ti-PH care consumă maxim 75W și cere 6 pin PCIe (nu știu dacă am mufă cu 6 pini, cum aflu?).

Am următorul sistem:
- Intel Core i3-3220
- nVidia GeForce GT 630 de 2 GB
- AsRock H61m DGS
- sursa Floston 500W

Momentan rămân la 750ti simplu pentru consumul mai mic de curent și pentru faptul că nu mă interesează overclock-ingul și nu știu (încă) dacă am conectori cu 6 pini.

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Salut
A doua placa video vine cu Overclock din fabrica, deci este mai performanta.

"sursa Floston 500W" CE MODEL MAI EXACT? Ar putea fi o problema!

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

Floston FL 500 EXTRA. Cred că e asta: http://www.pcgarage.ro/surse/floston/fl500-extra/
Cam cu cât e mai performantă OC-ul? Bănuiesc că nu are cum să fie cu mai mult de 10% mai bună (oricum, OC iau dacă aflu că e 100% compatibilă cu calculatorul meu).
Presupun că ar trebui să țină sursa, am văzut comentarii bune pe PcGarage.
Dar cu cei 6 pini cum stă treaba? Pentru ce este acea mufă? Singura mufă (cablu lat) care are legătură cu placa mea video are 5 cm lungine şi iasă din corpul ei principal şi intră în bracket. Se mai conectează cu placa de bază printr-o fantă (nu ştiu cum se numeşte) lungă albastră.
Nu am cunoștințe avansate la nivelul hardware, poate mă ajuți tu aici.

| CPAElites a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca placa video are mufa cu 6 pini inseamna ca isi ia curent direct de la sursa. daca nu are isi ia de la placa de baza!

Acelasi GPU OC DAR FARA ALIMENTARE SEPARATA 6PINI : http://www.emag.ro/......DF0LQBBBM/

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

Mersi pentru informații! Îmi sunt de mare ajutor.
Nu e fix fix aceiași placă; teoretic e între cele 2 Asus de mai sus, dar important e că nu cere alimentare separată și e puțin mai bună decât PH.
Totuși, câte FPS-uri ar oferi în plus OC-ul față de PH? Nu pot fi mai mult de 5...

| CPAElites a răspuns (pentru SonicAndrei):

~3 fps-uri

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

OK.

15 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Acel Asus cu 2 ventilatoare este cel mai performant 750ti de pe piata! Iti spun asta in pofida faptului ca o detin. Are ea 6 pini pentru alimentare separata, dar consuma foarte putin si in regim de overclocking. Am reusit sa-i maresc frecventa procesorului de la 1202 la 1402mhz si latimea de banda pana la 96gb/s ( deci un plus de performanta din nimic )

I-ati ochii de pe modelul de referinta cu 1 vent de la Asus. E printre cele mai slaba versiuni de gtx 750ti

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Sunt de acord, nu degeaba am pus ochii pe OC-ul de la Asus, dar oare se poate monta la calculatorul meu? Sau mai trebuie să cumpăr separat ceva? Nu mă pricep la asta.

| CPAElites a răspuns (pentru SonicAndrei):

Uita-te sa vezi daca sursa are cablu cu 6 pini pentru alimentare separata.
http://bit.ly/1Uga32P

Daca nu are trebuie sa cumperi un adaptor : http://www.emag.ro/......D7ZYMYBBM/

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

Din câte văd eu, am doar cabluri cu 4 pini. Bine că adaptorul costă doar 6 lei!
Mersi mult pentru informații!

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

Ba nu, am și cu 6 pini! Mai am 4 mufe disponibile care iasă din sursă, iar una are 6 pini.

| Jipa95 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Un cablu de alimentare separat, ca vine bulk fara cabluri.
PS : ai 8gb ram in sistem sa scoti maximul de performante in gaming cu acest gpu?

| CPAElites a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ciudat..am cautat informatii despre sursa aia si am gasit ca cica ar avea mufa cu 6 pini.

Esti sigur ca detii sursa asta? Floston FL500 Extra?
Te sfatuiesc sa ai mare grija..Nu e de joaca, daca sursa e o PETARDA DE 60 lei s-ar putea sa-ti prajesti placa video din prima zi!

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Am observat vineri că am totuşi un conector cu 6 pini disponibil, deci nu mai trebuie să cumpăr alt cablu. Am doar 6 GB RAM.

| SonicAndrei explică (pentru CPAElites):

Are mufă cu 6 pini. Vineri ți-am răspuns de 2 ori la acelaşi răspuns al tău (probabil nu l-ai văzut pe al doilea). Erau mai multe cabluri în carcasă şi nu m-am uitat cu atenție la fiecare.

| SonicAndrei explică:

Mulțumesc amândurora pentru răspunsuri! M-ați ajutat foarte mult. Din păcate, nu vă pot acorda amândurora răspunsul câștigător, deși amândoi mi-ați dat informații relevante care au construit pas cu pas răspunsul complet al întrebării.