| patriciatimeea a întrebat:

Care e diferenta intre Intel Pentium Dual Core si Intel dual Core?.
Si care este cea mai mare frecventa pe care o poate avea un procesor (in Ghz)? ..Multumesc

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu este nici o diferenta intre pentium si dual core simplu. Este numai seriile de procesoare de la Intel. Pentim este mai vechi decat dual-core, dual core este mai vechi decat core 2 duo, s.a.m.d.
Ca sa-ti raspund si la a 2-a intrebare, un procesor poate avea frecvente diferite. Sa zicem ca vrei sa cumperi un i5 4460. El este tactat din fabrica la 3. 2ghz, dar daca vrei, ii poti marii frecventa cu o racire buna. CU o racire extrema ( azot lichid ) poti sa il urci chiar si pana la 7-8ghz.