| Reek54 a întrebat:

Care e diferenta intre NetBook, UltraBook si NoteBook?

Răspuns Câştigător
| Adbbmsh a răspuns:

Avantajele unui ultrabook in comparatie cu un notebook sunt:
- durata de viata a bateriei este net superioara
- securitatea sporita datorita tehnologiilor Intel Identity Protection si Intel Anti Theft Tehnology ( asta inseamna ca daca iti pierzi sau cineva iti fura ultrabookul iar tu ai un contract cu o firma specializata ce asigura localizarea a dispozitivelor mobile poti cere blocarea ultrabookului, astfel cel care a gasit/furat ultrabookul nu-l mai poate folosi decat pe post de umbrela de ploaie pentru ca ultrabookul se va bloca inainte de intrarea in meniul de bios si va cere introducerea unei key pe care o va detine doar proprietarul contractului incheiat cu firma de localizare)
- sunt dotate cu procesoare din ceea de-a 3a generatie de la Intel
- timp de bootare foarte redus in comparatie cu notebookurile
- design mult mai atragator
- ultrasubtire (maxim 2.5 cm)
- mult mai usoare ca si notebookurile
- performanta superioare in multitasking, in redarea filmelor full hd si jocuri (jocuri, cele dotate cu procesoare i7 care cu ajutorul gpu pot rula in mod sacadat si cu detaliile la low chiar si crisys 2)
- displayul este unul la fel de o calitate net superioara

3 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Netbook e un laptop folosit mai mult pentru internet, Ultrabook e mai subţire şi Notebook e mai mult pentru a scrie:exemplu în Word.
Pe curând!

| Danzell a răspuns:

Netbook-ul este un laptop foarte ieftin, care are drept scop doar navigarea pe internet (de unde si denumirea de netbook)

ultrabook, e undeva la mijloc ca performante intre netbook si notebook
ultrabook-urile fac parte din categoria de laptopuri foarte subtiri, usoare. sunt optimizate pentru consum minim de energie.
notebook-urile sunt laptopurile de dimensiuni normale.
ca performante as putea sa le incadrez asa
netbooknotebook.

in general diferenta dintre cele 3 este in utilizare. daca iti iei un laptop pentru business, cea mai buna varianta sunt ultrabook-urile, pentru ca sunt cele mai usoare.
pentru birou, gaming, sau alte aplicatii ce necesita performante, cel mai bun e un notebook.
daca esti un tip trecut de varsta a 3a care foloseste netul doar pentru ziare, un netbook e cea mai buna varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Netbook - laptop ieftin.
ultrabook - laptop foarte subtire
notebook - o alta denumire pentru laptop.