| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta la wi-fi dintre 802.11 a/b/g/n si 802.11 b/g/n (fara litera a) care e mai buna?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

"A" este un standard pe 5 GHz, standard care in mod obisnuit nu e folosit de consumatori.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In schimb, "AC" si "AX" sunt standarde superioare lui "N".

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Acel "a" de la inceput e total irelevant pentru anul in care traim, e un standard introdus in 1999, si este o variatie a standardului b (aparut in 1997), doar ca pe banda de 5GHz.
Are viteze extrem de mici, si in plus nu mai e folosit de multi ani nici la nivel de operator.
La fel si "a".

Literele sau cifrele din coada, din partea dreapta conteaza, pentru ca acestea reprezinta cel mai nou standard WiFi de care e capabil telefonul (sau modemul WiFi).

Acel "n" din coada ti-l poti imagina ca WiFi 4, si suporta 300Mbps.
Standardul a aparut in 2009.

Mai sunt 2 mai noi, "ac" reprezinta WiFi 5, suportand transfer de date de pana la 1300 Mbps pe banda de 5GHz si 450 Mbps pe banda de 2.4 GHz.
Acesta e cel mai utilizat in zilele noastre.

Iar "ax" sau pur si simplu "6" in unele notatii (daca o sa te uiti pe gsmarena la telefoanele mai noi, o sa vezi si "6" in loc de noul "ax"), reprezinta WiFi 6.

Suporta viteze de pana la 10 Gbps si a aparut in 2019 (dar abia in 2020 am vazut aparate cu acest standard).

| DanielDanny a răspuns:

Nici eu nu inteleg, dar am gasit niste surse daca vrei sa citesti, din ce vad eu cele cu "a" sunt o technologie mai veche sau depide de domeniu de utilizare...

https://turbofuture.com/computers/Things-you-mustwant-to-know-about-WIFI

https://www.homenethowto.com/wireless/wi-fi-standards/

https://ro.eyewated.com/......-802-11ac/