| Roby_Robert_1994_ngb2 a întrebat:

Care e mai bun in gaming? (laptop) i7 6700hq si gtx 950m sau i5 6300hq cu gtx 960m?

Răspuns Câştigător
| iRobby a răspuns:

I5 cu 960m, pentru ca nu e mare diferenta intre i5 si i7 pentru gaming, avand in vedere ca jocurile au nevoie de o placa video mai buna, nu neaparat de procesor. daca mai ai si 8GB de ram pe langa e perfect pentru a juca cam toate jocurile din ziua de azi la o calitate buna (1920x1080 cu setari grafice pe Mid/High)

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Al doilea, ca te uiti in primul rind la placa video si nu la procesor. Diferenta intre placile video si impactul lor asupra performantei in jocuri e mai mare decat in cazul procesoarelor.

| Sarcopt a răspuns:

I7

| xByte a răspuns:

Eu as merge pe i5 + 960M, fiindca nu o sa ai cine stie ce avantaj notabil cu i7, pe cand diferenta intre 950M si 960M este foarte mare.

| Kingsley a răspuns:

Niciodata laptopurile nu sunt de gaming.

| Kingsley a răspuns (pentru Kingsley):

Si motivul este deoarece nu au o racire la fel de buna ca a unei unitati.

| peperonies a răspuns (pentru Kingsley):

A si doar pentru ca sunt putin mai calde gata inseamna ca nu sunt de gaming? mai ales ca acum ai gtx 1080-uri in laptopuri. banuiesc ca pentru Youtube le pun.

| BJK1903 a răspuns (pentru peperonies):

Poti sa cumperi un cooler extern si nu se mai incalzeste atat de tare, dar asa suntem noi laughing Cand nu stim, nu gandim laughing... Cooler-ul extern este foarte bun pentru un laptop(nu conteaza pentru ce)

| Kingsley a răspuns (pentru BJK1903):

Da corect. Dar ma gandesc ca nu se compara cu un cooler de la o unitate.

| BJK1903 a răspuns (pentru Kingsley):

Asta e adevarat, dar piesele de la laptop sunt putin mai rezistente fata de PC. Deoarece la laptop nu ai spatiu asa mare ca la un calculator.