| lombardi a întrebat:

Care e primul driver pe care trebuie sa-l instalez ca sa-mi mearga netul dupa instalarea windows xp, driverul placii de retea sau a celei de baza?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Da, numai daca in biblioteca lui de drivere se gaseste driver-ul placii tale de retea. Daca nu, nu. Incearca. Solutia pe care ti-am dat-o este ca toate driverele de care ai nevoie sunt pe DVD. Nu ai nevoie de net pentru a le cauta si instala.
Dupa cum stii, de fiecare data cand instalezi sistemul, nu ai net pana nu ai instalata placa de baza. Daca nu ai net, ce faci? Odata instalate, poti face oricand update la drivere.
Ce faci daca programul iti da mai multe drivere de instalat.
(ex.chipset, tastatura...).Pe care le alegi. Le instalezi pe rand?
Eu sunt patitul cu drivere instalate online care nu s-au potrivit
si a trebuit sa le caut manual, cu toate ca programul imi spunea ca sunt cele bune.
Incearca metoda ta, ti-am spus, merge daca are driver-ul in baza lui de date
Pe urma, cauta si instaleaza drivere-le de pe net. Cand le-ai gasit pe cele cu care merge foarte bine PC, este un program
cu care poti face back-ul si poti face CD-ul tau cu drivere, ca sa nu mai ai nevoie de ele de fiecare data. Tinem legatura.

9 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Nu exista o ordine obligatorie, ar daca placa de retea este intergata se va instala odata cu placa de baza!

| lombardi explică (pentru djrobby):

Daca pentru prima data instalez cea de la placa de retea o sa ma pot conecta la net sau mai intai trebuie placa de baza ca sa recunoasca placa de retea din PC? Ma tem ca daca pun mai intai placa de retea tot n-o sa am net pentru ca windowsul nu va recunoaste placa fara driverul placii de baza! Intreb pentru ca nu am cd cu driverul de la baza, am doar de la retea si m-am gandit ca mai intai ma conectez la net si dupa aia descarc de pe internet driverul placii de baza, dar daca nu am net fara driverul placii de baza nu stiu ce fac...

| horia2012 a răspuns:

Instaleaza driver-ul de retea.
Descrac asta grtais, scrie imaginea ISO pe un DVD si instaleaza toate driverele.
Normal, prima data se instaeaza placa de baza (ea cuprinde toate driverele).
http://drp.su/download.htm
alegi varianta- are 4.5 GB
"DriverPack Solution 13 build for DVD"
(la instalarea driverelor nu ai nevoie de net)

| lombardi explică (pentru horia2012):

Stii cum vreau sa fac, sa-mi zici daca e bine, iti dau si funda daca imi raspunzi, am pus pe CD programul 3DP Net care se zice iti detecteaza automat placa de retea si iti instaleaza driverul in modul offline, si dupa aia cand am net(driverul de retea fiind instalat de 3DP Net) descarc programul "frate" 3DP Chip care imi ia toate driverele pe net, direct de la producator. Se poate si asa? Cu 3DP Net asta pe CD? Ma va ajuta sa ma conectez la net?

| lombardi explică (pentru horia2012):

Salut din nou! Am instalat mai-nainte Windows XP si surpriza, n-am instalat niciun driver nimic doar am facut chestia cu user si parola de la net de la RCS si s-a conectat netul, merge brici, oare cum de-a mers fara driverul placii de retea? am instalat cateva drivere de pe net(sunet, video) dar mai am...

| horia2012 a răspuns (pentru lombardi):

Toate sisteme au un mininum de drivere pe care le instaleaza, video, mouse, tastatura, sunet, retea. Ai avut norocul ca driver-ul sistemului sa se potriveasca cu placa de retea de pe placa de baza. Am prieten care cand instaleaza XP are sunet perfect la calculator.

| horia2012 a răspuns (pentru lombardi):

Da, numai daca in biblioteca lui de drivere se gaseste driver-ul placii tale de retea. Daca nu, nu. Incearca. Solutia pe care ti-am dat-o este ca toate driverele de care ai nevoie sunt pe DVD. Nu ai nevoie de net pentru a le cauta si instala.
Dupa cum stii, de fiecare data cand instalezi sistemul, nu ai net pana nu ai instalata placa de baza. Daca nu ai net, ce faci? Odata instalate, poti face oricand update la drivere.
Ce faci daca programul iti da mai multe drivere de instalat.
(ex.chipset, tastatura...).Pe care le alegi. Le instalezi pe rand?
Eu sunt patitul cu drivere instalate online care nu s-au potrivit
si a trebuit sa le caut manual, cu toate ca programul imi spunea ca sunt cele bune.
Incearca metoda ta, ti-am spus, merge daca are driver-ul in baza lui de date
Pe urma, cauta si instaleaza drivere-le de pe net. Cand le-ai gasit pe cele cu care merge foarte bine PC, este un program
cu care poti face back-ul si poti face CD-ul tau cu drivere, ca sa nu mai ai nevoie de ele de fiecare data. Tinem legatura.

| gelu1970 a răspuns:

Cand ai formatat nu ai avut pc conectat la net?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este strict necesar sa instalezi driverul placii de baza mai intai si abia apoi driverul placii de retea. Uneori nici nu e necesar sa mai instalezi placa de retea, pentru ca functioneaza normal si fara.

| MadalinPelea a răspuns:

Placa de retea.