| anonim_4396 a întrebat:

Care e tensiunea curentului electric in Romania?

Răspuns Câştigător
| DoomNEzeu a răspuns:

Stiam ca prin marirea gradului de siguranta a SEN prin modernizarea statiei e la 400/220/110 kV.

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Priza iti da in jur de 220V.

| sti a răspuns:

Atunci cand mi s-a ars calculatorul la mine a variat destul de mult laughing

| covexrobu a răspuns:

Pai la priza in casa este 220 Volti, mai sunt cele din ateliere care au 380 de volti. in rest mai sunt linile de inalta tensiune care au 110 kvolti adica 110.000 de volti sau cele de la tren care au 27.000 de volti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@doomnezeu-tu stii ceea ce ai vrut sa spui acolo? daca tot cauti pe google, incearca sa si alegi ceea ce este bun si relevant.
@emily081-tot incerc sa inteleg ce naiba ai vrut sa intrebi tu acolo.in primul rand ca tensiunea si curentul sunt doua notiuni total diferite.nu iti voi da acum definitiile, pe alea le vei cauta tu asa le si inveti, insa am sa te rog sa vii cu detalii.

| utilizator.tpu_4564 a răspuns:

Pan la urma, gasi si eu cat o fi tensiunea pe romania la curent...,laughingCat vrea muschiu teu @emily081 si fara detalii. E cu sacosa, intre 220 si 230