| ContTemporar176114 a întrebat:

Care este cea mai bună placă video pentru un procesor Intel I3-2100k GHz 3.1 GB? Eu am un GTS 450 și poate în viitor fac un "upgrade".

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu exista 2100K
Exista doar 2100 (K indica faptul ca procesorul suporta OC, adica cresterea frecventei, iar acest procesor nu suporta asa ceva)

Acei 3.1 sunt GHz, si reprezinta frecventa fiecarui nucleu al procesorului. (i3 2100 are 2 nuclee (core-uri) )

Niste placi video potrivite pentru el ar fi
De la nVidia:
GTX 750 Ti
GTX 660 Ti
GTX 960

De la AMD:
Radeon RX 470 4GB

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intel I3-2100k - acu zece ani era beton, merita să faci upgrade la una-alta, acum gândește-te la ALT procesor

| ContTemporar176114 explică (pentru sierra1):

Mulțumesc pentru povață!

| sierra1 a răspuns (pentru ContTemporar176114):

Baftă