| Anoniq a întrebat:

Care este cel mai bun format pentru a salva un videoclip? Mă interesează calitatea si în cate fpsuri se mișcă

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

MOV, MP4 sau MKV sunt cele mai răspândite.
Calitatea e aproximativ la fel, nu se observa diferențe, atâta vreme cât fps urile sunt la fel la toate.
Acestea le setezi tu, când creezi / salvezi clipul.

Pentru o calitate foarte bună, trebuie sa setezi circa 50-60 fps.

Pentru a reduce spațiul folosit, în caz ca folosești formatul (containerul) MKV, și dacă programul pe care îl folosești permite asta, poți folosi codecul H.265 pentru compresie, o sa obții un fișier cu aceeași calitate, însă cu ~ 30% mai mic.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Și nu în ultimul rand, trebuie salvat la aceeași rezoluție cu a monitorului pe care vrei sa îl vizionezi, (sau mai mare).

Daca tu ai monitor FullHD (1920*1080) și Il salvezi la 480p, se va vedea oribil, pixelat.
Însă dacă îl salvezi la 1080p, se va vedea mult mai bine.

5 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Mkv e cel mai bun momentan.

| Michaeel a răspuns:

Ca și calitate ma gândesc ca de la 480p in sus. 480p oferă o calitate destul de buna și nici nu ocupa mult spațiu videoclipul dacă îl descarci asa

| Ezic a răspuns:

Salveaza intr-un format de 16:9 si cel putin 720p

| meheeyta a răspuns:

Ba nenea eu zic ca.mp4 e cel mai bonos!