| Stefan3D a întrebat:

Care este cel mai bun procesor pentru Gaming?
Prefer ceva Quad-Core happy
Cumpar si placa de baza noua DDR3 dar sa stiu socket*ul...
Va rog ajutati-ma!
Pret pana in 600 RON(doar procesorul)Placa de baza ma descurc eu happy!

Răspuns Câştigător
| Anonim0100 a răspuns:

Uite aici: pret 539.99 caracteristici:

Frecventa procesor (MHz):

CPU Socket:

Cache L2 (KB):

Mod de operare (biti):

32 / 64

Numar nuclee:

Tehnologie de fabricatie (nanometri):

Cooler:

Box

Altele:

Intel® HD Graphics 2500
Intel® Hyper-Threading
Intel® InTru 3D
AES New Instructions
Intel® Virtualization Technology (VT-x)
Intel® HD Graphics 4000

Putere termica (W):

Link:http://www.emag.ro/......EWZTKBBBM/

| Stefan3D explică (pentru Anonim0100):

E mai bun decat acesta? http://www.emag.ro/......EYKPKBBBM/

| Anonim0100 a răspuns (pentru Stefan3D):

Da.dar depinde si de placa video!

| Stefan3D explică (pentru Anonim0100):

Palit nVidia GT 630 happy 1GB GDDR3

| Anonim0100 a răspuns (pentru Stefan3D):

E bunicica, ai putea juca toate jocurile cu i3-ul ala si GT0-ul ala dar nu pe detalii very high cu-o rezolutie decenta!

| Stefan3D explică (pentru Anonim0100):

Asta stiuwinking Funda happy

| Anonim0100 a răspuns (pentru Stefan3D):

Sau daca ai bani poti lua acel procesor i3 are o frecvente foarte buna + turbo boost si o placa Nvidia GTX 560 sau 550ti sunt cam 524, 42 RON Asus ddr5 1gberia GeForce 500
Model 550
Slot PCI Express 16x 2.0
Procesor grafic GF116
Frecventa procesor 900 MHz
Tehnologie de fabricatie 40 nm
Tip memorie DDR5
Capacitate memorie 1024 MB
Frecventa memorie 4104 MHz
Bus memorie 192 biti
HDMI 1
DVI 1
VGA 1
Racire Activa
Tehnologii OpenGL 4.1
Microsoft DirectX11
nVIDIA 3D Vision
nVIDIA Cuda
nVIDIA PhysX
HDMI 1.4a
Greutate 600 g
Garantie (luni): 36 Link:http://www.mediadot.ro/......024mb-ddr5

| Anonim0100 a răspuns (pentru Stefan3D):

Depinde si de rezolutie daca joci pe 1280x1024 nu vad rolu-l gtx-ului..ar merge si ce-a care o ai acum!

13 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Mai bine ti-ai lua un procesor mai ieftin si o placa video buna, nu inteleg de ce multa lume da bani intr-un procesor ca sa le mearga bine jocurile cand aici procesorul grafic e seful...

Dar ca nu fiu total offtopic, uite un six-core :) http://www.oktal.ro/......64883.html

Stiu, stiu este AMD, daca nu esti fan, mai ai un link jos:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3350p-310ghz-box/

Iar socketuri, pentru AMD trebuie placa cu AM3+ iar pentru Intel socket 1155.

| Anonim0100 a răspuns:

Pai,dupa parerea mea un procesor bun de gaming binenteles Intel i7 socket 2011 3930k, costa 2.49, 41 roni!

| RawGrey a răspuns:

Si cel mai bun si pret pana in 600 Ron... ma rog da nu poti sa le ai pe toate si ieftine si the best.

| Stefan3D explică (pentru RawGrey):

Ma refer ca cel mai bun care e pana in pretul ala, stiu ca sunt de 1000x mai bune dar la pret mult mai mare... si eu mai cumpar si RAM-i si MotherBoard, de unde puii mei atatia bani straight face ca am mai luat si placa video noua...