| ShadowLoleris a întrebat:

Care este cel mai bun sistem de operare Linux la momentul de fata?
P.S: Sa fie facut in SUA!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

"Sa fie facut in SUA!"?! Ce chestie interesanta!
- Linus Torvalds, "tatal" Linux-ului este finlandez.
- Ubuntu care este una dintre cele mai raspandite distributii, este un proiect sud-african.
- Mandriva (fost Mandrake) una dintre cele mai "user friendly" distributii este facut de o firma din Franta.
- SuSE este facut de germani.
Si tu vrei "made in USA"? OK, atunci foloseste Fedora (care provine din fostele distributii RedHat, facute in SUA).

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bune pentru ce?
ca una e sa ai nevoie de un server care ruleaza nu stiu ce distributie, una e sa il folosesti de zi cu zi, alta e sa faci programare samd.

| ShadowLoleris explică (pentru suntserios):

@suntserios Eu nu fac programari, dar imi folosesc laptop-ul zi de zi. Eu doar vreau sa-l testez in Oracle VirtualBox.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Un ubuntu iti este suficient atunci. oricum e cel mai user friendly

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linux Mint Mate. Citeste aici: http://bit.ly/2FMmbrh

| ShadowLoleris explică:

P.S: Mie-mi place tot ce e "Made in USA" nu stiti un sistem de operare Linux facut acolo? Din cate stiu, Ubuntu a fost creat in Suedia.

| ShadowLoleris explică (pentru JackR):

JackR, o sa ma uit pe YouTube sa vad daca imi place cum arata, eu doar vreau sa folosesc un sistem de operare Linux in programul Oracle VirtualBox. Ai funda!

| JackR a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Cum arata? Pai foloseste "by default" GNOME, asa ca arata cam ca toate celelate distributii noi, mai putin Ubuntu, care foloseste "by default" Unity (care dupa parerea mea, nu numai ca arata mai bine decat GNOME, dar este si mult mai performant). In fine, chestie de gusturi!
Succes cu "experimentul"! happy

| doctorandus a răspuns (pentru JackR):

Da, sa stea linistit, aproape niciun soft, mai ales Linux nu e 100% facut de americani. La Linux contribuie programatori din aproape toate tarile, indiferent unde-si are sediul compania care-l distribuie.