| Dragos022 a întrebat:

Care este cel mai bun sistem de operare? Pc/laptop

Răspuns Câştigător
| Cancea_Cristian_1967 a răspuns:

Incearca Linux. Este gratis (open source), nu se viruseaza, nu se blocheaza, este foarte fiabil si nu poate fi atacat din exterior.

| danteewerr a răspuns (pentru Cancea_Cristian_1967):

Mă, cum naiba poți să minți in halul ăsta? Eu am avut instalat ubuntu 12.04, și aveam placa video la 60 de grade mereu, fără nici o aplicație pornită, și cu efectele grafice scoase, iar procesorul imi era mereu ridicat la 60 la sută fără să facă nimic iar el mergea la maxim! Iar tu spui că este fiabil! laughing Mincinosule! Și apropo, nu vreau să mă laud, dar am calculator de ultimă generație, trebuia să meargă ubuntu ca și uns! Iar la siguranță, spune-mi șî mie ce antivirus bagi in el, ce firewall bagi?

| IMC90 a răspuns (pentru danteewerr):

Acu, eu de unde sa stiu cum folosesti tu calculatorul? La peste 99% din cei pe care ii cunosc le merge foarte bine, dar na, acu nu toti stiu sa aprinda un calculator.
Doi la mana, calculatoarele de ultima generatie nu folosesc un singur procesor (sunt de la 2 nuclee in sus)

12 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Windows 7 Ultimate 64 bit, dar e scump, ma rog toate Windows 7-urile sunt bune (fie ele pe 32 sau 64 de biti), sunt cele mai stabile si se misca bine, a rata bine si stiu sa faca multe si din programele preinstalate.

| Kanghu a răspuns:

Depinde pentru ce il folosesti. Daca folosesti diverse programe de Grafica/Sunet sau esti gamer, recomand Windows XP 32 bit pentru un sistem slabut si Win7 64 bit pentru un sistem mai performant.

Linux este un sistem destul de bun, open-source si gratis, insa nu este prea folosit(7% din piata or so), concluzie software si jocuri destul de putine.

| petrica1111 a răspuns:

Cel mai bun sistem de operare se alege in functie de configuratie pc-ului. dar daca ai toate cerintele de sistem pentru windows 7 atunci te recomand sa il instalezi.
Daca nu ai o configurare care sa permita instalarea windows 7 atunci iti recomand foarte calduros windows xp.
despre celelalte sisteme de operare pot zice ca doar chrome OS de la Google l-am incercat, e chiar foarte bun pentru cei care petrec timpul pe internet sau messenger.Si cel mai important plus de la a acest sistem de operare este viteza, este impresionanta boot-ul dureaza intre 5-8 secunde. despre Linux-uri nu prea stiu decat de google. dar sa nu iti pui niciodata vista pe pc-ul tau,e cel mai naspa sistem de operare de la Microsoft, mai bine 98, sper ca te-am ajutat... funda big grin

| Lex169 a răspuns:

La PC windows7 si la laptop un Linux.

| CRISTY_6837 a răspuns:

Sa stii ca a aparut si windows 8 dar e foarte scump daca iti permiti ia-l nu o sa fi dezamagit de el
P.S Nu il lua de pe net (mare greseala)

| TzP a răspuns:

Nu-i asculta pe cei ce vorbesc de Linux. Linux e de rahat. Windows 7 e cel mai bun pana acum.

| KobraXS a răspuns:

Iti recomand windows XP, dupa mine este cel mai fiabil sistem de operare, dar daca vrei incearca si vista, l-am testat si imi place.

| Purece_Floreatza_1989 a răspuns:

Daca vrei sa nu formatezi celalalte partiti si sa iti instalezi windowsul in partitia C ii dai alt nume la aceea pertitie in loc de local disk c pui windows si cand ajungi la formatarea partitiilor dai format doar la cea cu numele pus de tine.

| KOGBR a răspuns:

Sa lamurim totul... daca nu le ai cu PC dar ai unul bun. poti folosi w7 sau chiar si XP daca vrei intr-adevar sa inveti informatica si sa faci lucruri mai deosebite ce Windows nu ti le poate oferi iti ofer cu caldura UNIX

| Cancea_Cristian_1967 a răspuns:

Linux Mint este unul dintre cele mai bune sisteme de operare!