| RealKing01 a întrebat:

Care este cel mai bun, SSD sau HDD?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

SSD este mai rapid.
Pentru stocare de date pe timp mai indelungat este mai sigur pe HDD (evident, cu procedurile de verificare si intretinere de rigoare).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intr-un singur raspuns: SSD.

| anonimg a răspuns:

SSD-ul este mai bun. Atat ssd-ul cat si hdd-ul se pot uza. Tot ce este in pc (si pe pamant) este supus uzurii.
SSD-ul va face sa functioneze pc-ul mai repede decat hdd-ul; ssd-ul este si silentios 100%.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista "mai bun" ca termen general, ci ca termen referitor la nevoile tale, ca asta omite toata lumea.
Un HDD ofera avantajul capacitatilor gigantice la preturi mici, cu garantia ca, daca este ingrijit, poate dura peste 10 ani; dezavantajul consta in principiul de functionare: un disc invartindu-se permanent, insa cum nu traim intr-o utopie, viteza sa de rotatie este prestabilita, ca sa nu se auto-distruga, sa faca galagie, etc., de asta HDD-urile sunt si sensibile la socuri si de asta consuma un pic mai mult si de asta vitezele sunt relativ limitate.
Pentru ce sa-l folosesti? Depozitat fisiere mari, de care nu te atingi prea des.
Avantajul SSD-urilor este ca ofera viteze de scriere/citire mult semnificative fata de cele ale HDD-urilor si este mai compact, mai rezistent la socuri si consuma un pic mai putina energie electrica, insa dezavantajele ar fi: pretul per GB este unul imens, uneori intolerabil pentru utilizatorul de rand, iar durata de viata este mai mica decat cea a unui HDD.
Pentru ce sa-l folosesti? Pentru uzul zilnic: sistemul de operare si programele pe care le frecventezi zilnic.

Combinatia multumitoare: un SSD micut, de 180/250GB si un HDD mare: 500/1000GB. Pe SSD pui sistemul, iar pe HDD fisierele si programe mari. La capitolul jocuri un SSD/HDD influenteaza numai timpii de incarcare, nu si performanta jocului, ca de asta ai un procesor, o placa grafica si RAMiwinking

| NLS a răspuns:

Despre viteza, consum, zgomot, sunt sigur ca stii deja, dar ca si durata de viata si fiabilitate raportata la performanta:

Pentru pastrarea/stocarea datelor se recomanda un HDD (Seagate sau WD), dar si in acest caz e nevoie de un backup,
sau folosirea a 2 HDD-uri in RAID 1 (asta daca tii la datele tale).

Pentru instalarea sistemului de operare si a programelor, cand exista buget generos:
SSD in format M.2, cu interfata PCI-E.

Tot M.2 pe PCI-E se recomanda ca Disk de Cache atunci cand folosesti programe de editare video (in special cand lucrezi cu fisiere 4K).

Pentru instalarea jocurilor e suficient un
SSD in format SATA 2.5",
sau un SSD in format M.2 cu interfata SATA (Samsung, Corsair, Gigabyte, HP, etc).
Jocurile beneficiaza de rapiditatea SSD-ului doar la pornire si la incarcarea nivelelor.

Pentru un buget mic, un SSD in format SATA cu capacitate mai mica ar fi totusi indicat pentru sistemul de operare, iar jocurile pot fi la nevoie instalate pe un HDD, unde se afla si datele pentru pastrare (imagini, poze, muzica, filme, documente, kituri de programe sau kituri de jocuri).

Pentru un buget foarte mic, esti mai castigat luand doar un HDD.

******************
DACA iei in considerare factorii vibratii si socuri mecanice, un SSD e mult mai sigur si mai fiabil decat un HDD.

| raMLesS a răspuns:

HDD-ul permite mai multe scrieri pe disc.
SSD-ul este mult mai rapid, dar se uzeaza in cativa ani, incetineste si o sa aiba mai multe probleme.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru raMLesS):

Rrrright, de aia sunt garantate la scriere zilnica numai vreo 10 ani, si se fabrica asa de nu mai stiu cand, deci a fost aia la inceput, acum s-a depasit de mult
am ssd-uri de 7 ani si merg fara nici o problema
faza e asa:
-ssd SCUMP capacitati mici, dar extrem de rapid, consuma putin, rezistent la socuri si iti vrei windows-ul si jocurile pe el (mai ales jocurile) timpii de incarcare scad DRASTIC pe ssd, chiar am jucat World of Warplanes si intram in runda cu un minut si, dupa ce incepea, cand porneam jocul de pe hdd
-hdd capacitati mari la pret mic, iti vrei chestii ca filmele pe el, dar mare, greu si sensibil la socuri, mai ales cand e pornit si platanul se invarte

| NotNamed a răspuns:

SSD pe M.2 baby

| badpanda a răspuns:

SSD.Silentios rapid si rezistent la socuri mecanice.
Cel mai vechi are 7 ani si merge brici.
Cele mecanice sunt foarte sensibile, lente si zgomotoase.

| UltraSoundSound a răspuns:

SSD-ul este cel mai rapid, are cele mai mari viteze de scriere/citire.In zilele ''moderne'' nu mai avem un sistem de operare pe un HDD, pe el tinem jocuri, poze si documente. Personal detin un ssd tip nvme si sunt foarte multumit, in aproape un an nu a incetinit de fel. O zi buna! happy