| benny7 a întrebat:

Care este cel mai bun Windows ever?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cand a fost sa aleg intre Windows 7 SP1 si 8.1 am ales 7 fara sa gresesc. (am testat vreo 3 luni 8, pentru a vedea cum se misca)
8.1 e in definitiv un 7 la care s-a umblat putin la interfata, si i-au adus suport pentru USB 3.0 nativ. In plus (sau in minus), aplicatiile acelea aiurea, pe care foarte putini power useri le folosesc.

Intre 8.1 si 10, eu am ales 10 si nu regret deloc:

DX 12,
suport pentru USB 3.1 Type C,
suport mai bun pentru SSD-uri, in special cele PCI-ex si M.2,
baza de drivere mai extinsa (insa nu chiar orice produs hardware vechi are suport),
suport mai bun pentru rezolutii 4K si 8K,
suport mai bun pentru monitoare multiple,
gestionare mai eficienta a resurselor decat in 8
un compromis decent intre modul clasic de lucru si cel touch

Are si multe parti proaste, chiar foarte multe, dar asta e trendul, ni-l baga pe gat, procesoarele noi nu mai suporta versiuni mai vechi (momentan nu primesc suport, nu functioneaza oficial Windows Update, pe viitor o sa bage si limitari la nivel hardware)

26 răspunsuri:
| benny7 explică:

Cel mai bun Windows şi nu neapărat cel mai nou!

| ciumabubonica a răspuns:

Probabil windows 10 e cel mai bun sau windows 7 ultimate

| Alcantara50254 a răspuns:

Windows 7

| Danielul123 a răspuns:

Windows 10, foarte bine optimizat

| Alcantara50254 a răspuns:

Windows 7, dar peste 2-3 ani nu vor mai fi actualizari si va ajunge ca si xp

| benny7 explică (pentru Alcantara50254):

Windows 8 ce crezi e mai stabil mai rapid?

| mihaicelsfant a răspuns:

Pararea mea este ca 10

| Alcantara50254 a răspuns (pentru benny7):

Nu stiu, nu am avut, am windows 10 si sunt multumit de el, mai ales ca o sa tina ceva ani buni, windows 7 e mai bun 2-3 ani, xp mort, ca si celalalte vechi.

Răspuns utilizator avertizat
| LtBlue6392 a răspuns:

Eu am windows xp. Merge destul de bine

| Ionut231312 a răspuns:

Windows 7: toate jocurile merg pe el, drivere pentru placile video inca apar pentru acest windows, fara procese inutile in program.

| Zdog a răspuns:

Windows 10 Pro pe 64 bit

| Lioana a răspuns:

Windows 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows XP 64-bit.

| benny7 explică (pentru LtBlue6392):

Cum faci update-urile, ce browser ai. dacă nu e secret?

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

E bun dar cu update-urile ce faci?

| PainTech a răspuns:

Dupa ce criterii?
- Performanta? Optimizare?
- Care a avut cea mai mare influenta?
- Care arata cel mai bine?
- Care are cele mai multe features?

Intrebarea ta e gen "Care e cea mai buna mancare?". Oamenii o sa raspunda diferit si nu ai cum sa ii contrazici. Placerile nu se discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru benny7):

Nu-s necesare update-uri la Windows XP...
Securitatea e inexistenta si la versiunile mai noi;
Performanta e ridicata deoarece PC-urile de azi au specs de 50x ori mai mult decat necesar etc.

| AndreiAron656 a răspuns:

Daca ai Pc mai old de 3-4ani iti recomand Windows 7 Ultimate!
Daca ai Pc mai nou iti recomand Windows 10 Pro!
PS: Ambele sunt foarte bune pentru gaming.

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns:

Pentru un sistem nou Windows 10 e cel mai recomandat

| benny7 explică (pentru PainTech):

AndreiFacebook după criteriile mele cu performanţá ta? cel mai stabil şi rapid?

| benny7 explică (pentru PainTech):

Care e cea mai buna mancare?". friptura. ok

| Buzi213 a răspuns:

| Gaby212 a răspuns:

Windows 10
Nu conteaza versiunea, depinde la ce il utilizezi...
In cativa ani(poate 2-3),marile companii de soft-uri vor inceta sa mai produca pentru Win7. Deja sunt unele programe care au devenit incompatibile cu aceasta versiune, dupa ultimele actualizari

Windows 8 e un hibrid nereusit.Nici interfata nu e prea draguta.
Deci ti-am argumentat opinia mea...Si vreau sa iti apun ca le-am testat pe toate, de la Windows 98 pana la Windows 10 ULTIMATE.

| Al3x998 a răspuns:

Windows 7 Ultimate 64-bit

| benny7 explică (pentru NLS):

Da aşa este'*