| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un laptop, un notebook şi un ultrabook?

1 răspuns:
| FuriaGogoasei a răspuns:

Laptopuri ultra usoare – ultrabook, care ofera specificatii de inalta calitate, insa sunt usoare si de obicei nu includ si un CD/DVD player. Acestea sunt in general ceva mai scumpe decat un laptop clasic;
Laptopuri de clasa mijlocie. Acestea sunt laptopurile standard, pe care le cunoaste toata lumea : ecrane de 15-17 inch, greutate de pana in 3 kg si specificatii destul de bune. In general, acestea sunt cele mai folosite, deci sunt si destul de accesibile;
Netbooks. Este o categorie ceva mai noua, insa este si cea mai ieftina dintre toate. Aceasta reprezinta laptopurile cele mai mici, care sunt extrem de portabile si sunt construite cu scopul dedicat de a naviga pe internet. In general nu contin drivere pentru CD sau DVD si ofera ecrane de pana in 10 inch.