| هوراس a întrebat:

Care este diferența între iPhone 6 și iPhone 6 Plus?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pe langa ecran(4.7 inch vs 5.5 inch) cu rezolutii diferite: (6 cu 750 x 1334 si 6+ cu full hd), si ppi diferit(pe 6+ se vede mai clar, dar tot inferior fata de un LG g3, sau mai ales gen note 4).
Difera desigur si dimensiunile. Nu numai l si L, dar si grosimea, 6+ e cu 2mm mai gros. Greutatea difera si ea, 6 cu 129 grame, iar 6+ cu 172 grame.
Bateria de la 6 e de 1810mah, iar 6+ are 2915 mah.
Ultimul lucru care difera, e camera. 6+ are stabilizare optica, iar 6 nu are.

| هوراس explică (pentru sltlp):

Să înțeleg că 6 Plus e mai performant happy sper să ajungă și la un preț mai accesibil happy

| sltlp a răspuns (pentru هوراس):

Nu, nu am zis ca e mai performant. laughing Performanta se observa cand te uiti la cpu si la gpu. Si rezultatele la 6+m sunt mai proaste decat la 6. De aceea o sa vezi ca pe un 6+ lucurile merg putin mai lent decat pe 6.

| هوراس explică (pentru sltlp):

Care e chestia cu stabilizarea optică?

| sltlp a răspuns (pentru هوراس):

Stabilizarea optica presupune miscarea lentilelor pentru atenuarea miscarilor bruste. Aici e explicat pentru LG g3 https://www.youtube.com/watch?v=dwbif9saJnY dar principiul este identic. Si pozele ies si ele mult mai clare. Oricum, existau telefoane cu stabilizare optica de mult inainte de Apple...

| هوراس explică (pentru sltlp):

La cum se îndoaie iPhone 6 în buzunar nu mai îmi vine să merg să-mi cumpăr unul laughing

| sltlp a răspuns (pentru هوراس):

De fapt 6 plus se indoaie big grin. Si era de asteptat. Daca pastrau marginile ca la 4-5s atunci avea sanse sa se indoaie mai putin. Plus ca e super subtire, si daca nu e destul, aia de la Apple i-au scos "Sasiul" ca sa il faca mai subtire. Asa ca era de asteptat sa faca asa. La 6 e mai putin vizibil fenomenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecranul :
iPhone 6 = 4, 7 inchi
iPhone 6 Plus = 5, 5 inchi

| Sephyroth a răspuns:

IPhone 6 are un ecran de 4. 7inches, iar iPhone 6 Plus are un ecran de iPhone 6.