| Nirgomax a întrebat:

Care este diferenta dintre 1 gb si 2 gb la pc/calculator. adica daca ai nVIDIA geforce gtx 650 1 gb care e diferenta de gtx 650 2gb

6 răspunsuri:
| SkyLLz a răspuns:

Memorita nu este de 1024 mb este de 2048mb. functioneaza mult mai bine jocurile pe ea happy

| SkyLLz a răspuns:

Recomand cel putin un 750 ti 2gb. am avut am jucat battlefield 4, gta 5, wolfenstain. far cry 4.etc

| Alfred0703 a răspuns:

Diferenta este spatiul pe care poti incarca texturile unui joc fara ca cele vechi sa fie "sterse" din memorie. Daca ai mai multa memorie video atunci jocurile nu o sa iti mai sacadeze asa de mult.

| GhostBlack7 a răspuns:

Memoria virtuala, respectiv 1, 2, 3, 4 GB reprezinta cate entitati poate incarca pe secunda.
Pe langa asta, frecventa procesorului grafic suporta texturile, cum ar fi o rezolutie mare, large screen, smoke si altele.

| alexboss2020 a răspuns:

Te anuta la texturule grafice ale jocurilor si in rezolutii mai mari mai ales unde ai nevoie de mai multa memorie video, dar degeaba ai 2 sau 4gb ram la placa video ca nu te va ajuta cu nimic daca este slaba!

| SouLIce a răspuns:

Cu cat are mai multa memorie cu atat se pot incarca mai multe texturi in ea... Memoria vram ajuta mult in jocuri