| NickPop a întrebat:

Care este diferenta dintre boxele pasive si cele active?
Dar diferenta dintre subwoofer pasiv si cel activ?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt identice. Singura diferenta este ca seturile de boxe audio pasive NU contin statie si desigur nu beneficiaza de nici o functie aferenta unui amplificator.

| halogen001 a răspuns:

Boxa pasiva nu are amplificator audio propriu si primeste semnal audio puternic de la un amplificator extern.
Boxa activa are amplificator audio incorporat si poate primi un semnal audio slab pentru a functiona.
La fel e si cu subwooferele pasive si active. Cele active au amplificatorul lor propriu, cela pasive merg la amplificatoare de putere externe.