| ImA12YearKid a întrebat:

Care este diferenta dintre freesync si gsync? Sau, mai exact, ce sunt acestea? Vreau sa-mi iau un monitor 144hz care are freesync dar am inteles ca si gsync, nu inteleg aceste chestii...cineva sa-mi explice.
Funda

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sunt doua tehnologii care incearca sa rezolve aceleasi probleme (tearing, stuttering, flicker), cauzate de sincronizarea mai putin reusita intre monitor si placa video, insa actioneaza fiecare intr-un mod putin diferit.

Urmareste cu atentie clipul de mai jos in intregime, se explica foarte bine ce este fiecare si la ce foloseste.

E vorba despre sincronizarea cadrelor calculate de placa video (frame rate),
si cele pe care monitorul e capabil sa le afiseze (refresh rate-ul monitorului).

Freesync e o tehnologie dezvoltata de AMD, si e o solutie software, se bazeaza pe standardul Adaptive Sync...
iar Gsync este o solutie hardware dezvoltata de nVidia, cu un mic modul integrat in monitor.

https://www.youtube.com/watch?v=BVTLG5DD710

Daca monitorul e FreeSync, dar suporta si Gsync,
e cel mai bine.
Asa e si al fratelui meu, si avand placa video nVidia, a activat bineinteles Gsync.

| GabrieloKg a răspuns:

Ambele sunt tehnologi legate de rata de improspatare ( fps ).
G sync e de la Nividia si are scopul de a bloca rata de improstapare la limita monitorului si Freesync e de la AMD si permite placii video sa produca mai multe fps-uri.
Daca monitorul are aceste optiuni inseamna ca e bun, doarece merge la tipul acesta de tehnologie si e compatibil sa se inteleaga cu ele.