| GreyRose a întrebat:

Care este diferenta dintre : Intel Core si Intel Pentium?

Răspuns Câştigător
| maxb a răspuns:

Ma rog majoritatea mai mult te-au dezorientat.

Intel Core este seria i3, i5 si i7.

Intel Pentium in zilele noaste este gama low-end (nu vorbim despre alea lansat acum 5-6 ani) care sunt destul de ok ca performanta. Au 2 nuclee toate si in gaming iti pot duce si ultra daca ai placa video buna.

Dovada:

http://www.legitreviews.com/intel-pentium-g3220-processor-review_137016/8

Diferenta dintre G3220 si i7 este de 2-3 FPS-uri.

Diferenta uriasa se observa abia in Photoshop si editari video...

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Intel core este o generatie mai noua de procesoare ( a venit dupa lansarea pentium )
Core 2 duo
Dual core.

| RaduTN a răspuns:

Pai un top ar fi asa:
1.Intel Core i7
2.Intel Core i5
3.Intel Core i3
4.Intel Pentium
5.Intel Celeron

Deci, Intel core este mai nou si mai performant.

Bye-Bye wave

| valentin75 a răspuns:

Salut! Te poti utita pe link; core sunt superioare celor pentium care sunt mai vechi.
http://www.scritub.com/......162116.php

| Dzeko7 a răspuns:

Intel Pentium are un singur nucleu(este mai vechi)iar Intel Core are 2 nuclee(ceva mai nou).

| RaduTN a răspuns (pentru Dzeko7):

Imi pare rau ca te contrazic dar ai gresit.Intel pentium poate avea si 2 nuclee, nu doar unul, Intel core i3, i5 si i7 pot ajunge chiar pana la 6nuclee, nu este o valoare exacta.

| iuli000 a răspuns:

Sal. Cu Intel Core calculatorul va rula mai fluid, mai usor fiind mai performant si avand si doua nuclee decat cu Intel Pentium. Funda