| cataalecs96 a întrebat:

Care este diferenta dintre monitoarele LED si LCD? Care sunt mai bune?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Tehnologie LED, datorită luminuozităţii mai mari, nivelului de negru mai mare nuanţe mai intense.
Dar acest lucru ca diferenţiere între două TV-uri produse de firme serioase, dacă înţelegi ce vreau să spun.

| mnopqr a răspuns:

Sper sa te ajute articolul acesta:
http://www.revistait.ro/......cd-vs-led/

| DCSHOE a răspuns:

Sistemul de iluminare a panelului lampa fluorescenta sau LED. Amandoua au acelasi tip de formare a imaginii. Intre un LCD si un LED cel mai bun este cel care are cel mai bun panel, sistemul de iluminare este secundar ca importanta.

| george155 a răspuns:

Ca sa nu te mai duci pe diverse siteuri iti voi spune mai pe intelesul tuturor.LCD=Cristila lichide LED="mini beculete" ca cele de la tv/monitor care arata atunci cand e aprin(verde) sau stins (rosu)... calitatile sunt cam la fel doar ca ledul este mult mai subtire si consuma de 2 ori mai putin curent.Eu as merge pe LED...

| ZyPoo a răspuns:

LCD deoarece are diagonala mai mare happy