| Yhg a întrebat:

Care este diferența dintre socket si chipset?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Socket-ul e soclu pe romaneste si e locul in care se infige procesorul
cipset-ul e cip-ul placii de baza

ambele definesc tipul de placa de baza si ce procesor poti sa pui, evident ca nu poti infige un procesor decat in socket-ul in care se potriveste (cu toate ca sunt exceptii la regula asta) insa si cipset-ul e important, daca vrei un procesor mai performant si mai nou, si cipsetul e slab, atunci nu numai ca nu o sa mearga dar se poate si arde (RILI)

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Socket este locul (soclul, locasul) unde intra o piesa. In cazul tau socketul AM4 este pentru procesorul AMD. Chipset este un circuit integrat sau un grup de circuiote integrate facute sa lucreze impreuna. In cazul tau este vorba de chipsetul placii de baza. Mai este unul: al placii grafice (video).

| relian a răspuns:

-sochet este un loc unde poti conecta ceva, de exemplu o priza este un socket.La calculatoare socket este locul ala cu multe gaurele unde poti conecta diverse piese.
-chipset este o componenta electronica, in cazul calculaotoarelor este prinsa pe placa de baza.

Deci diferenta dintre ele este ca una este un port, o priza, ailanta este piesa electronica.

| DarthNiger a răspuns:

Chipset-ul decide ce procesor este compatibil cu placa de baza de asemenea face legatura cu RAMii si alte periferice, controleaza comunicatiile dintre aceste componente.
Iar socketul e pur si simplu locasul acela unde introduci procesorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chipsetul reprezinta toata configuratia unei placi de baza cu cele doua zone corespunzatoare Northbridge (procesor,memoria RAM) si Southbridge (placa video,placa de sunet, LAN, porturi USB, hard disk, CD-ROM), iar socketul sau priza cum ar veni tradus din engleza este locul unde se monteaza procesorul.

Mai multe detalii despre chipset :
http://blogit.diabloscomputer.ro/ce-este-un-chipset/

Mai multe detalii despre socket :
http://blogit.diabloscomputer.ro/cpu-socket-diferente-si-explicatii/

| InOrOut a răspuns:

Socket e locul unde intra chipset happy

| Yhg explică (pentru InOrOut):

Adica eu la placa de baza (Asus prime a320m-k) am si eu socket am4 si un chipset a320 si pe am4 e procesorul iar pe celalalt nu stiu

| flixbuster a răspuns (pentru InOrOut):

In socket intra CPUwinking