| Cretzule a întrebat:

Care este diferenta dintre un monitor LCD si un monitor LED?

Răspuns Câştigător
| Pupily92 a răspuns:

Televizoarele LED TV sunt chiar tari, imagine +multe dotări. Are contrastul net superior LCD-urilor normal. Uluitor de subţire, este conceput sub forma unei piese monolit, dintr-un cristal fără imperfecţiuni. Pe ecranul său cu LED-uri, detaliile vii sunt capturate în fiecare cadru. Marginile înceţoşate ale imaginii au fost eliminate şi pentru fiecare pixel a fost restabilită o culoare plină, robustă. Urmăriţi programe de televiziune, conţinut Web sau propriile dvs. materiale, ţinând în acelaşi timp cont de mediul înconjurător. Este o caracteristică remarcabilă de proiectare, activată sau dezactivată.
LED-(din engleză light-emitting diode, însemnând diodă emiţătoare de lumină) este o diodă semiconductoare ce emite lumină la polarizarea directă a joncţiunii p-n. Efectul este o formă de electroluminescenţă.

La calitatea televiziunii digitale se vede destul de bine.

Liquid-crystal display televisions (LCD TV) -elevizoarele LCD vin cu facilităţi pe care televizoarele clasice nu le-au avut vreodată. Nu este vorba numai de modă, ci şi de realitatea din ziua de azi. Deşi încă nu se văd beneficiile imaginilor de înaltă definiţie, pentru că doar un singur post de televiziune de la noi din ţară emite uneori şi "HD", televizoarele LCD sunt făcute cu predilecţie pentru asta. În viitorul apropiat, tot mai multe televiziuni vor emite astfel de imagini, iar televizoarele conventionale, nu vor mai face faţă.

Oferta de televizoare LCD este extrem de bogată şi de variată. Practic se găsesc televizoare de toate mărimile, pentru toate buzunarele şi pentru orice cameră (chiar şi pentru bucătărie).

am cautat pe alte site-uri despre aceste monitoare.asta e tot ce am gasit sad
sper ca ti-am putut fi de folos.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare.
Tot ce s-a scris aici este perfect adevarat, insa ce a uitat sau nu stiu in momentul postarii este faptul ca acele diode LED nu mai au nevoie sa fie asezate in spatele teleizorului pentru a lumina ecranul, de aceea ele sunt asezate pe marginea televizorului permitand creerea televizoarelor foarte subtiri. La ora actuala cel mai subtire este un televizor de 9. 9 milimetri! :O, de mult timp stiu asta dar inca este socant. Datorita sistemului special de luminare al cristalelor montate pe laterare a fost relativ usor pentru a putea face ca imaginea sa fie polarizata, ca televizorul sa iti poata pune imagini 3d cu ajutorul ochelarilor 3d.