| Iulianavaintreaba a întrebat:

Care este diferenta dintre un procesor si un microprocesor?
( sau sunt unu si acelasi? )

Răspuns Câştigător
| CristianGabriel98 a răspuns:

Un microprocesor incorporeaza functiile unitatii centrale de procesare (CPU) a unui computer, dar pe un singur circuit integrat (IC). Este un dispozitiv programabil care accepta date in format digital ca input, le proceseaza conform instructiunilor stocate in memoria proprie, si genereaza rezultatele ca output. Este un exemplu de logica secventiala digitala, deoarece poseda memoria interna proprie. Microprocesoarele opereaza cu numere si simboluri reprezentate in sistemul numeral binar.

Procesorul sau CPU (Central Processing Unit) este creierul calculatorului. Este cel mai important component din calculator. El "gandeste" toate datele.

1 răspuns:
| WhiteTiger15 a răspuns:

Cred ca microsprocesorul este mai mic...