| andresmessi1987 a întrebat:

Care este diferenta dintre un programator si un informatician? straight face

Răspuns Câştigător
| VladS_6146 a răspuns:

Informatician = cel care proiecteaza aplicatiile (programele)
Programator = cel care pune in practica proiectul (scrie cod)

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Categoria informaticienilor cuprinde mai multe specializari: programatori, ingineri de sistem, administratori de retea, tehnicieni hardware etc. E ca si cum ai intreba care e diferenta intre un medic si un chirurg.