Întrebare recomandată | MuCelMic a întrebat:

Care este diferenta intre monitoarele LCD si LED? pe care il recomandati?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Sunt 3 tehnologii
1. cea veche, nu se mai fabrica: LCD care face imaginea pe o folie de cristale lichide care ATENTIE nu sunt luminate in nici un fel, iar in spate se afla o lampa de tip neon a carui lumina e filtrata sau nu de folie in functie de imagine si culoare
2. cele de tip LED, care sunt la fel, dar la care lampa a fost inlocuita cu led-uri lumescente care sunt mai puternice, monitoarele sunt mai noi, consuma mai putin, costa mai putin
3. OLED (aici se aplica tehnologia descrisa de JackR ca fiind led, de fapt e Oled)... fiecare pixel e luminat si colorat separat, consuma cel mai putin, are luminozitatea cea mai buna, e cel mai de incredere, iar ca imagine negrul este NEGRU (la tehnologiile de mai sus, lumina mai trece peste folia cu, cristale, chiar daca ecranul e negru, nu are cum sa fie perfect opac), dar, sunt cam scumpe

Alex a scris LSD... LUL, ala e un drog, ma mir ca nu ii spui direct acid cum ii spun americanii

7 răspunsuri:
| ionut7ionut a răspuns:

Led

| Alexand3ru1 a răspuns:

LCD-ecranul mai gros
LED-ecran mai subtire

| JackR a răspuns:

Ecran LCD = ecran cu cristale lichide. Formarea imaginii este cauzata de proprietatea cristalelor lichide de a schimba planul de polarizare al luminii (isi schimba culoare si "transparenta"), in functie de tensiunea electrica aplicata asupra lor.
Ecran LED=ecran cu diode electroluminescente. Imaginea este formata prin aprinderea selectiva (intensitate luminoasa diferita) a unor grupuri de 3 LED-uri, unul rosu (R), unu verde (G) si unul albastru (B) - imagine RGB. Prin combinarea culorilor si intensitatii luminoase, se poate obtine orice culoare.

De recomandat, fara discutie ecranele LED. Sunt mai rapide (timpi de latenta mai mici), mai fiabile (durata de viata mai mare), mai ergonomice (contrast si luminozitate mai mari decat LCD).

| Dismally a răspuns:

Sunt tehnologii diferite. Ia-ti LED, sunt mai noi si mai bune.

| AlphaRo03 a răspuns:

Cele LCD sunt cele mai bune raport calitate / preț / diagonala.
Calitatea imaginii nu e la fel de buna ca la cele LED. LED urile consuma mai puțin curent și sunt o generație mai noua, fără acei pereți laterali prea mari, fata de cei de la LCD. Dacă ai un buget mai ridicat, i-ați LED, dacă nu, ia LCD. Totuși eu îți recomand LCD.

| Kanyee a răspuns:

LED-urile tot LCD-uri sunt de fapt, difera doar iluminarea panelului.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cele LED le recomand, fiind tehnologie mai noua si mai buna. Poti incerca si cele LSD laughing, experienta mai intensa decat toate LCD-urile si LED-urile.