| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care este diferenta dintre televizoarele 4 K și 8K?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Logic 8 k ar trebui sa fie de 2 ori rezolutia 4 k asa cum 1080 p este dublul lui 720 p

| Ineys a răspuns (pentru Simpatic):

1080p nu este dublul lui 720p. Dublul lui 720p este 1440p.

| Simpatic a răspuns (pentru Ineys):

Am zis cu aproximatie, da asa este 1440,
dar daca stai sa te gandesti 4 k are 2160p p nu 4000 p cum ar arata titlul si nici de 4 ori 720 pwinking

| doctorandus a răspuns (pentru Simpatic):

8K are de patru ori 4K și de șaisprezece ori 1080p.

Tehnic 8K n-are niciun rost ca televizor pentru că oricum nu poți sesiza diferența dintre 8K și 4K decât dacă te uiți cu lupa.

| Simpatic a răspuns (pentru doctorandus):

Nu are rost dar pentru snobii cu bani are, la fel cum au nevoie de masina de 800 de CP din care nu folosesti decat vreo 150-200 in oras maximwinking

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Fals happy
4k NU SE MERITA decat daca ai tembelizor mai mare de 65" (165cm)
8k ar trebui sa fie cel putin dublu chestia asta (rezolutia se mareste de 2x pe fiecare latura)

... deci, daca ai un tembelizor cu diagonala mai mare de 3metrii atunci se observa diferenta cu ochiul liber

TOTUSI, in fotografie digitala exista o regula care e greu de inteles de catre "civili", si anume ca, cu cat o fotografie are o rezolutie mai mare, cu atat e mai "clara" cand o micsorezi... trage concluziile singur!

| doctorandus a răspuns (pentru JicaContra):

Ala de 3 metri nu mai e televizor, ci panou publicitar. Eu m-am referit doar la televizoare.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Nu chiar, daca ai o camera destul de mare sau o curte unde poti sa il pui fara frica, ca il uda ploaia

insa, DA, pentru o casa normala e panou publicitar, si ai doua probleme serioase cu 8k:
1. NU gasesti destule surse (HD sunt vreo 20-25 de canale in rrominica, 4k nici unul, asa ca iti trebuie Netflix 4k sau bluray 4k, iar 8k gasesti cateva video amarate pe utube)
2. pretul ustura la ficati, deci trebuie sa ai foarte multi bani si un castel sa merite sa iei in consideratie 8k

| anonimg a răspuns:

4K sau 2160p = 3840 x 2160
8K sau 4320p = 7680 x 4320

Sursa: https://www.digitalcitizen.ro/......440p-4k-8k

| Sofer a răspuns:

Rezoluția mai mare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unul mai inutil decât altul.

| PainTech a răspuns:

8k are de 4 ori mai multi pixeli decat 4K (numar dublu de pixeli atat pe latime cat si pe lungime).

Ce e ala un pixel?
Orice imagine / ecran e compus din cateva mii (sau mai multe) de patratele de o singura culoare. Ele fiind mici si multe, puse una langa alta formeaza imaginea.

Un numar mai mare e pixeli = calitate mai mare daca dimensiunea ecranului ramane aceeasi.
Intrebarea acum e cat de bine se observa diferenta, de la ce distanta se distinge aceasta diferenta, dimensiunea ecranului si daca pentru diferenta aia esti dispus sa platesti un pret mult mai mare.

De exemplu :
O imagine 8k se vede mai bine decat o imagine 4k ( cel putin teoretic ) pe acelasi ecran.
O imagine 8k pe un TV cu lungime de 6m se vede la fel de bine ca o imagine 4k pe un TV cu lungime de 3m in ceea ce priveste calitatea. In practica ai TV mai mare la aceeasi calitate. Deci si densitatea pixelilor e foarte importanta.

Apoi ar mai fi o problema pentru ca aproape nimeni nu face filme/videoclipuri/media in 8k si ocupa mult mai multa latime de banda un video in 8K decat in 4k ( de 4 ori mai mult, cel putin teoretic ).

Parerea mea : nu prea merita, ca nu prea ai ce face cu el. Iau 8k ca sa ma uit la filme 4k, care eventual are si un soft care sa interpoleze ca sa nu zica ca e 8k degeaba... Sunt alte lucruri pe care pot sa le fac cu banii.

| Reghqen a răspuns:

Claritatea este cu mult mai buna ceea 8K față de ceea 4K, asta este diferența.

| Trustmotorcy a răspuns:

Rezoluția, numărul de pixeli pe ecran. Un televizor 8K este de obicei și mai mare.