| Theidolon a întrebat:

Care este mai bun, calculator sau laptop? eu as vrea sa-mi cumpar un laptop dar nu stiu daca merita ca vreau mai mult pentru gaming... credeti ca satisfactia in jocuri ar fi la fel pe laptop cum e pe calculator?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptop-urile nu sunt facute pentru gaming. Personal am fost in acceasi situatie ca si tine si am decis sa-mi iau laptop. Dupa foarte putin timp mi-am dat seama ca am gresit. Te sfatuiesc foarte serios sa nu-ti cumperi laptop pentru jocuri, indiferent de performante. Laptop-ul are avantajul ca este portabil, este util cand esti in locuri unde nu ai acces la un calculator, dar ca sa stai acasa sa te joci pe laptop nu e deloc avantajos. Laptop-ul le are pe toate in 1 : monitor, tastatura, difuzoare si este destul de greu sa te descurci, ca sa numai spun de calitatea sunetului emis de difuzoare si de performantele monitoarelor care repet, nu sunt facute pentru jocuri.

3 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

laughing laptop pentru gaming. Or avea ele procesorul si Ram-ul necesar pentru jocuri dar nu au placa video care sa suporte cine stie ce. Ia-ti un calculator, dar sa nu faci prostia sa te duci la Media Galaxy si sa iei de acolo o unitate! Te duci la depozitul de calculatoare, comanzi piese de pe net etc. pentru ca la aceeasi bani poti sa iti faci un calculator de 2-3 ori mai bun fata de cel din magazin. Eu de exemplu am bagat 4000 lei in Procesor de 3. 46 Ghz, 6 GB RAM, HDD 1TB, placa video de 1 GB (care trebuie sa o schimb la anul ca se pare ca nu era cea mai puternica alegere pana la urma) si sursa de 650w, astfel calculatorul meu suporta 99% din jocurile momentului si m-am scos mult mai ieftin cand l-am configurat initial la 2. 5 Ghz, 4 GB RAM, placa de 512 mb si sursa de 420w fata de unul asemanator care l-am vazut la Media Galaxy.

PC rules in concluzie si ce aveti cu jocurile? daca nu abuzati de ele nu se intampla mare lucru.winking

| DaVà a răspuns:

Eu iti recomand pentru gaming sa iti iei calculator, pentru ca daca vrei un joc nou pe care nu-l tine placa video sau ceva la calculator se schimba mai usor si in plus calculatoarele au spatii mai mari de stocare la un pret mai mic(ex eu mi-am luat unitate la 14 mil cu procesor SAMSUNG SAMSUNG GT de 313 gb)

| Solothar a răspuns:

Calculatorul e mai bun pentru jocuri, dar nu te apuca de ele pentru ca o sa pierzi mult timp astfel, si-ti mai afecteaza si sanatatea(din mai multe puncte de vedere...).