| Alexandru390 a întrebat:

Care este mai bun dintre.
Motorola moto g9 play
VS
Motorola moto g8 power

Mă refer la performanță.
Pe gsm arena spune că la testele maxime de performanță g9 play atinge 13 fps-uri și g8 power 6.6 fps-uri.
Cu toate că g9 play - snap665
Și, g8 power - snap662.
Cică chiar dacă snap662 e puțin mai nou... Snap665 e ceva mai bun(chiar dacă au ambele adreno 610)... Dar cum a putut g9 play să obțină dublu decât g8 power?
Nu cred că au făcut cei de la gsm arena testele greșit...
Dar de exemplu. Am testat un moto macro ce la testele sintetice avea vreo 14 fps-uri. Nu mai țin minte bine dar pe acolo.
Dar avea lag pe asphalt 9. Ori nu era jocul optimizat pentru acel mediatek helio p70. Ori procesorul nu făcea față.
Și uitându-mă pe YouTube la niște gameplay-uri. Am observat că g9 play rulează asphalt 9 foarte ok la prețul lui. De g8 power sincer. Se mișca la fel de-a groaznic ca macro.

Dar știți ce am mai observat...
Am testat un joc foarte puternic ca impact. Gen folosește multe resurse.
Jocul se numește sky children of The Light. Să știți că e destul de fain... Dar nu asta contează...
Si l-am testat pe un Huawei p smart z și one macro de la Motorola.
Pe macro se mișcă extrem de fluid și de vedea foarte bine. Chiar am fost surprins.
Dar când am testat pe Huawei p smart z mi-am făcut cruce.
Cu toate că mergea groaznic. Se vedeam și mai slab.
Și cauza era din cauză că macro avea ca GPU un Mali g72
Și Huawei avea un Mali g51 sau g52. Degeaba are Huawei procesor mai performant dacă GPU ul este mai slab.
Oricum Huawei p smart z a fost făcut în prostie. Efectiv messenger merge foarte greu. Și decât a primit update la EMUI 10 merge groaznic. Lăsăm la o parte.

Deci... Vă rog să îmi explicați in prima întrebare de ce unul are mai multe fps-uri decât altul care are un procesor puțin mai bun( cică.).

Mulțumesc! Dau fundă la cel mai concret răspuns happy

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate telefoanele Motorola sunt bune, Motorola e firmă renumită

| Alexandru390 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Um... Nu zici cu sarcasm... Nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandru390):

Nu, serios sunt bune.

| Alexandru390 explică (pentru CristiDinBucuresti):

A ok... Că mai sunt din ăia care zic că telefoanele Motorola sunt de tot rahatul. Și să îți iei un Samsung sau iphone. Dar nu toată lumea are bani de iphone. Și de Samsung ce să zic. Fac telefoane ok dar nu le pune prețul corespunzător. Gen pun niște preturi prea mari.Dar na. Măcar se mișcă fluid. Nu ca Huawei care am efectiv problem cu messenger. Am vorbit cu ăștia de la Huawei și au trecut 2 luni și nimic nu s-a făcut.Nici nu își respectă clienții.Dar na. Și aleg să îmi iau Motorola că se mișcă extrem de fluid și nu am întâmpinat probleme niciodată. Nu pot înțelege cum poate un telefon de 600 de lei să fie mai bun decât unul de 850. Asta e.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandru390):

Totul depinde unde este facut si firmele renumite cum este Motorola nu i si permit sa faca lucru de mîntuială, la fel cum firma Philips face televizoare superbe in special cele cu tub, au culori splendide culori vi, si un televizor facut de Philips tine zeci de ani, sau japonezii si ei fac scule care nu au moarte.

| Legion7X a răspuns:

La Motorola este nașpa, că contactele se salvează pe contul google, și nu ai opțiunea de a salva direct pe cartela sim. Eu pentru chestia asta, l-am schimbat chiar dacă era bun telefonul. Îl luasem pentru cineva, și era cam incomod cu băgatul parolei și tot rahatul ăla de concept. Ca să bagi pe sim trebuie să descarci o aplicație, sa bifeźi nu știu ce pe acolo, și alte prostii. În rest Trebuie să fii foarte atent la ce faci, astfel există riscul să ți se amestice numerele de tel când schimbi cartele sim. Asa că am luat un Samsung este mai benefic.

| Alexandru390 explică:

Știu știu. Am încurcat puțin acolo sus.
Moto g9 play - snap662
Moto g8 power - snap665
Sorry.