| vaslui a întrebat:

Care este mai mare: un v(volt) sau un w(vat)?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Este cea mai tampita intrebare pentru ca nici una nu e mai mare.
Daca eu te intreb, care mai mare :un mar sau o portocala, ce ai sa imi raspunzi.
Simplu: nu ai cum, pentru ca merele le compari cu mere, perele cu pere.
Volt este unitea de masura pentru tensiunea electrica, tensiunea electromotoroare si difernetei de potential.
Watt-ul este altceva, alta unitate de masura, si cu el determini puterea consumata.

| Creţu_Sebastian_2000 a răspuns (pentru sltlp):

Esti atat de prost incat dacă să.l in mintea ta sau de petrol

| mont a răspuns:

Niciuna nici alta, masoara lucruri diferite. In volti se masoara tensiunea, iar in wati puterea. Ca sa fie relatia completa e nevoie si de intesitate, care se masoara in amperi. Wati, adica puterea se calculeaza inmultind tensiunea cu intensitatea. La 220 de volti de exemplu, 10 amperi puterea va fi 2200 wati.

| Rockat a răspuns:

Din cate stiu eu sunt diferite (ex: 12v x 2amps=24w). Uita-te aici sa vezi : https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060816000600AAQ6MKT
12v

| NimeniSiAtat a răspuns:

Din cate stiu eu, watt-ul

| Duucu a răspuns (pentru NimeniSiAtat):

De ce vorbești prostii? Watt-ul e una, voltul e altul.
Watt-ul măsoară puterea iar volt-ul tensiunea.

| a7horse a răspuns:

In volti se masoara tensiunea si in watti puterea

Watt-ul : http://ro.wikipedia.org/wiki/Watt
Volt : http://ro.wikipedia.org/wiki/Volt

| Creţu_Sebastian_2000 a răspuns:

W e mai mare ca v