| indiaqueen a întrebat:

Care este marimea fizica a energiei electrice?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

In principiu asa m-am gandit si eu (W x S = Joule) insa este unitatea de masura a energiei in general, fie ea atomica, nucleara, termica etc. Cred ca a formulat gresit intrebarea.

2 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

Nu stiu exact daca tu ai inteles ce vrei sa intrebi. Energia este o functie de stare (nu o marime fizica de genul lungime, latime, densitate, timp etc.) si se masoara in Jouli. Marimile electrice pe de alta parte sunt mai multe: rezistenta electrica, tensiunea electrica, intensitatea electrica, capacitate electrica si altele.

| RAZVAN96 a răspuns:

W x S(watt ori secunda)

| rossi46 a răspuns (pentru RAZVAN96):

In principiu asa m-am gandit si eu (W x S = Joule) insa este unitatea de masura a energiei in general, fie ea atomica, nucleara, termica etc. Cred ca a formulat gresit intrebarea.