| Girly97 a întrebat:

Care este secretul cutiilor securizate EasyBox instalate in aproape toata tara?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e un secret, cand faci comanda pe eMAG, poti cere livrarea intr-o astfel de cutie, de obicei aceasta varianta fiind ceva mai ieftina decat livrarea la o anumita adresa.

| Girly97 explică (pentru regis):

Da dar ma intereseaza cum reusesc curierii sa plaseze astfel de colete in cutii, cum stiu ei sa deschida usa sau cum stiu ei ca acea cutie este goala.

| mihai69 a răspuns (pentru Girly97):

Există o aplicație pentru asta.

| regis a răspuns (pentru Girly97):

Nu mi-am batut capul cu asta, dar nu e o filosofie. Presupun ca cutille goale nici nu sunt incuiate, iar evidenta lor este foarte usor de gestionat de acelasi soft care generează codurile pentru deschiderea lor.

| mihai69 a răspuns:

Niciunul.

| Frank51 a răspuns:

Ce secrete poate avea un dulap de tablă? Mai gândim și noi puțin?

| Zuzu1991 a răspuns:

E ceva de gen vine curierul la easybox, scaneaza codul de bare de pe colet, i se deschide o usa, il baga acolo, inchide usa care se auto-incuie, apoi tu primesti pe telefon un cod QR pe care il scanezi si se deschide aceeasi usa
nici un secret, doar chestie de organizare

in plus curierul nu stie ce e in colet, poate sa fie o chestie mica si usoara dar care sa coste SERIOS (eu mi-am luat un ssd extern de 2T care a costat 1000lei, dar pachetul era usor de parca mi-as fi luat un breloc de plastic)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curierii pun coletul in locker, il securizează, tu primesti un pin pe telefon și pe email cu care îl deschizi.Statusul lockerului apare in baza firmei de curierat iar în cazul unei nereguli pot verifica pe camere

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu folosesc smartfone, pot deschide cutia primind pin e-mail pe PC de acasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Da,însă trebuie sa ai aceeași adresă la ambele firme (expeditor și curierat)