| nukeyly a întrebat:

Care HDD e mai fiabil wd gold sau segate exos? De ce?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

WD Gold sunt create pentru RAID, echivalentul pentru utilizare casnica e WD Black.

Si nu stiu cum sa-ti spun, dar un Exos e putin mai sigur decat un WD Black, doar ca face zgomot mai mare.

Daca doresti liniste, ia un WD Black.
Eu am Exos de 12TB de un an, si m-am invatat cu el, acum nu mi se mai pare la fel de galagios ca in prima zi.
Nu trece de 45 grade niciodata (si copiez cateva zeci de GB deodata pe el).

In PC mai am un Seagate SkyHawk Surveillance si un Barracuda Pro.
Ambele sunt silentioase si reci, nu am probleme cu ele, si le am de ~ 5 ani.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am citit undeva ca Toshiba are HDD-urile cele mai fiabile, cu cele mai putine defectiuni. Nu mai gasesc acum dar poti citi asta: https://bit.ly/3jvyPwM
Topurile care dau si link-uri catre magazine sunt doar pentru reclama si nu le baga in seama!

| sierra1 a răspuns:

Fiecare brand are mii de produse in gama asta așa că o comparație nu e relevantă. Ambele sunt ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wd

| darctron a răspuns:

Omule hdd urile au devenit moda veche...îți recomand un ssd Kingston ceva mai mare, îți garantez că merită!

| nukeyly explică (pentru darctron):

La cat sunt ssd urile acum mai mult de 2-4 tb nu te prea poti intinde si doar pe partea de boot si sis op, dar hdd pe 7200 ramane baza pentru stocare deocamndata la pret accesibil, de la 2-18 tb.

| Vasilicamosbatran a răspuns:

WD

| AndreiG007 a răspuns:

Eu am Seagae barracuda si ma tine si acum. Iar eu il folosesc pentru gaming